Senna testoval monopost IndyCar, aby si vyjednal lepší smlouvu v F1

Dnes je to 27 let od momentu, kdy se Ayrton Senna rozhodl testovat monopost IndyCar s týmem Penske. V té době věc nevídaná...

Štítky: Ayrton Senna Historie Zveřejněno 20. 12 2019 — Lukáš Podstata

Psalo se 20. prosince 1992, když dorazila jedna z velkých hvězd formule 1 Ayrton Senna na okruh Firebird International Raceway nedaleko Phoenixu.

Senna se tímto testováním snažil vyvinout tlak na McLaren, kde chtěl podepsat daleko lukrativnější smlouvu, než měl. Páka to mohla být opravdu velká, protože po mistrovské sezoně oznámil Nigel Mansell, že pro následující ročník se přesune právě do šampionátu IndyCar a bude závodit v týmu Newman/Haas Racing.

Senna, v té době trojnásobný šampion, si plně uvědomoval, že pouhá myšlenka na to, že by mohl opustit formuli 1, by byla pro všechny šokem. V tomto efektu Sennovi tenkrát pomohlo Marlboro, tabákový gigant, které bylo Brazilcovým sponzorem a umožnilo mu testovat s týmem Penske.

Ayrton Senna v monopostu týmu Penske.

Testu se měl účastnit ještě Paul Tracy, regulérní jezdec týmu Penske, a Emerson Fittipaldi. Na tehdejší den zavzpomínal právě Tracy, který měl pokračovat ve stáji  i v sezoně 1993. „Měli jsme polední přestávku a najednou jsem Ayrtona viděl v autě. Bylo to sice bezva, ale v mé mysli se toho dělo hodně. Netušil jsem, zda třeba nepodepíše a já nebudu bez práce,“ vzpomínal Paul na tehdejší den.

Emerson Fittipaldi dokončil během testů přibližně 20 kol a dosáhl nejlepšího času o hodnotě 49,7 sekundy. Poté následoval stint Ayrtona Senny. Ten všechny dokázal udivit výsledným časem 49,09 sekundy. Takový počin byl unikátní, když vezmeme v potaz, že Senna dříve nikdy monopost IndyCar neřídil.

Rick Mears, pilot týmu Penske v sezoně 1992, který ukončil kariéru a stal se dohromady čtyřikrát vítězem Indy 500, Brazilcovo počínání velmi chválil. „Netrvalo mu příliš dlouho ukázat, že je to opravdový závodník.“

Ayrton Senna si také jízdu užíval a po zastavení měl jen jednu myšlenku: „Ihned musím jet znovu. Víte, ve vozech formule 1 začínáme spíše závodit s počítači než s ostatními piloty. Dnešek je opravdu skvělý!“

Nakonec však z přesunu do IndyCar sešlo a Senna i pro sezonu 1993 zůstal v kolotoči formule 1 i v týmu McLaren. Že to bude jeho poslední sezona v McLarenu a bude následovat přesun do Williamsu, to v té době ještě nikdo nevěděl. To je ale úplně jiný příběh.

Diskuse k článku

Napsat komentář