Vyšetřování a zproštění viny. FIA si za to může sama, zlobí se Verstappen

Verstappen byl vyšetřován - a poté očištěn - kvůli možnému bránění v jízdě v boxové uličce během kvalifikace na Velkou cenu Mexika. Mistr světa však není rozhodnutím o zahájení vyšetřování vůbec nadšen.

Štítky: FIA Max Verstappen Pravidla Zveřejněno 29. 10 2023 — GPF1.cz

Max Verstappen se ohradil proti rozhodnutí stewardů Velké ceny Mexika zahájit vyšetřování bránění v jízdě v boxové uličce. Jezdec Red Bullu byl předvolán ke slyšení poté, co bylo rozhodnuto, že se příliš dlouho držel u výjezdu z boxů a snažil se vytvořit prostor pro svou kvalifikační jízdu v Q1.

George Russell byl také předvolán k vyšetřování kvůli podobnému údajnému přestupku, ačkoli oba jezdci byli následně očištěni.

Problém vznikl na základě rozhodnutí ředitele závodu FIA Nielse Wittiche zavést maximální čas mezi druhou a první safety car čárou, což je opatření přijaté s cílem zabránit nebezpečným situacím, kdy jezdci zpomalují, aby si vytvořili prostor v posledním sektoru před kvalifikační jízdu. Jezdci však zjevně využívají prostor mezi čárou výjezdu z boxů a druhou safety car čárou, aby si vytvořili odstup, což vyvolalo vyšetřování.

“Je to pitomost [to vyšetřování]. S tím novým pravidlem si to vytvářejí sami,” řekl Verstappen, když se vyjadřoval k vyšetřování. “Každý se snaží vytvořit si prostor. Viděl jsem, že za mnou někdo předjížděl pět aut v boxech najednou, a ten člověk chtěl předjet i mě, zatímco já jsem si při výjezdu chtěl vytvořit vlastní odstup.

Ale to dělají všichni, takže mě překvapuje, že… no, vlastně mě to překvapuje. Myslím, že by všichni měli nést odpovědnost za to, že si navzájem překážejí, protože s tímto novým pravidlem jezdí v boxové uličce všichni pomalu. Takže si nemyslím, že jsem udělal něco divného nebo špatného.”