Vítězové a poražení Grand Prix Singapuru

Na Velkou cenu Singapuru 2023 se bude vzpomínat pro její napínavý závěr, který přinesl řadu vítězů a poražených, a také jako na závod, jenž ukončil vítězné tažení Red Bullu.

Štítky: GP Singapuru Zveřejněno 18. 09 2023 — Lukáš Štěrovský

Vítězové

Carlos Sainz

Španěl zřejmě nebyl nejlepším, co se čisté rychlosti týče, v Singapuru ale zvítězil díky chytrosti. Z vedoucí pozice úmyslně brzdil celé pole tak, aby mercedesy nemohly do boxů pro novou střední směs, která jim oproti konkurenci zbyla – to se sice Stříbrným šípům nakonec poštěstilo, ale Sainz v závěru předvedl svoji inteligenci poté, co k sobě nechal dojet evidentně pomalejšího Landa Norrise, aby získal DRS a vytvořil tak živou blokádu před duem Mercedesu.

Lando Norris

Nebýt DRS od svého bývalého kolegy, nebyl by Norris zřejmě na stupních vítězů. Na druhou stranu ale předvedl čistou jízdu až na poslední kolo, kdy lehce „líznul“ zeď, která se stala osudná Georgi Russellovi. Stupně vítězů tak byly doma!

Herci Martin Stránský a David Novotný jsou exkluzivními hosty plzeňského představení KOLO na KOLO 19. října v CineStaru. VSTUPENKY tady.

Liam Lawson

Novozélanďan nepředvedl sice úplně dechberoucí výkon, ale body ve třetím závodě kariéry s jedním z nejpomalejších vozů na roštu, se kterým se navíc kvalifikoval do poslední části kvalifikace (a vystrnadil z ní tak Maxe Verstappena), to už slušný kumšt je. S takovou aby se Ricciardo vůbec svého návratu dočkal…

Kevin Magnussen

Psal se začátek července, když Hülkenberg získal body ve sprintu v rámci rakouské Grand Prix. Až nyní se americká stáj znovu dočkala. Přestože oba vozy startovaly v první desítce a Magnussen dokonce šestý, postupně se podle očekávání propadaly pořadím. S trochou štěstí (Russellova nehoda) se ale Dán nakonec prodral zpět na bodované příčky, když po závěrečném 19kolovém sprintu na měkké sadě obsadil desáté místo.

Poražení

George Russell

Britova chyba v posledním kole byla dost možná způsobena pod nátlakem emocí. Věděl, že má rychlost na vítězství, které tou dobou ale už nebylo možné – vedoucí jezdec byl příliš daleko. Jenže Russell 15 bodů zbytečně zahodil a skončil ve zdi. „Mám pocit, že jsem zklamal tým i sebe,“ hlesl výstižně po závodě. Jeho budoucnost to ale snad neovlivní, s Mercedesem nedávno podepsal smlouvu až do roku 2025.

Red Bull

První prohra v sezoně 2023, tak bude Red Bull vzpomínat na Grand Prix Singapuru. Rakouská stáj se už v pátek potýkala se značnými problémy a během celého víkendu se nedokázala dostat do tempa. Páté a osmé místo však nebylo maximem, na jaké stáj mohla dosáhnout. Tentokrát ale neměla štěstí a dva safety cary v nehodný čas jí znemožnily jízdu na volném prostranství… Suzuka však určitě ukáže, že se jednalo o ojedinělé klopýtnutí.

Charles Leclerc

Čtvrté místo by pro jezdce Ferrari nebylo špatným výsledkem víceméně v jakémkoli jiném závodě v roce 2023 než v Singapuru. Monačan se sice hned po startu na měkké sadě vyšvihl na druhou pozici, ovšem vše se pokazilo při zastávce v boxech pod safety carem, kdy Leclerc ztratil spoustu času a propadl se až za Hamiltona. Na konci závodu zase litoval, že pod safety carem nezajel pro čerstvé gumy a stal se snadnou kořistí soupeřů.