Kolem GP Singapuru krouží korupční skandál

Singapurská vláda v pondělí oznámila, že znovu přezkoumá podmínky každoročně pořádaného závodu Formule 1, který se dostal pod drobnohled po zatčení bývalého ministra dopravy indického původu Subramaniama Iswarana kvůli obvinění z korupce.

Štítky: GP Singapuru Zveřejněno 5. 02 2024 — GPF1.cz

Vláda rovněž uvedla, že požádala Singapurskou radu pro cestovní ruch (STB), aby provedla audit Velké ceny v roce 2022. O rozhodnutí informovala v pondělí v parlamentu ministryně odpovědná za obchodní vztahy Grace Fuová. Ačkoli Fuová ve sněmovně neuvedla více podrobností, dodala:

“Poslanci jistě pochopí, že v tuto chvíli k tomu nemohu říci více.”

Poté, co byl bývalý ministr dopravy indického původu zatčen na základě obvinění z korupce, podali poslanci několik parlamentních otázek týkajících se závodu F1. Případ proti bývalému ministrovi, který byl zároveň pověřeným ministrem pro obchodní vztahy, stále probíhá. Šedesátiletý Iswaran čelí 27 obviněním: Dvě obvinění z korupce, jedno z maření výkonu spravedlnosti a 24 obvinění ze získávání cenností jako veřejný činitel. Fuová se odpovědi vyhnula také tím, že se nemůže zabývat otázkami, které se týkají záležitostí, jež bude možná nutné řešit během Iswaranova soudního procesu.

V odpovědi na otázku vůdce opozice a šéfa Dělnické strany Pritama Singha, která agentura přezkoumává dohodu s F1, Fuová uvedla, že přezkum vede ministerstvo obchodu a průmyslu (MTI) a mohou se na něm podílet i další agentury.

“Není vhodné, abychom spekulovali nebo předjímali výsledek řízení. Odpovím, pokud to bude možné,” citoval Fuovou server Channel News Asia.

Docent Jamus Lim z opoziční Dělnické strany se rovněž ptal na smlouvy vlády se společnostmi Onga Beng Senga, zatímco někteří poslanci se ptali, zda nedošlo k nedodržení procesů. Miliardář Ong šéfuje závodu F1 v Singapuru. Fuová uvedla, že singapurská vláda v roce 2007 podepsala smlouvu s GP Singapuru na pořádání nočního závodu F1 v Singapuru. Tuto smlouvu rada pro cestovní ruch třikrát obnovila – v letech 2012, 2017 a 2022. V současné době probíhá čtvrté období platnosti smlouvy, které skončí v roce 2028.

MTI 18. ledna uvedlo, že podmínky všech smluv byly vládou pečlivě zváženy a že “zatím nic nenasvědčuje tomu, že by smlouvy s F1 nebo jiné smlouvy byly postaveny v neprospěch vlády”.

Fuová dodala: “I když přezkoumáme všechny vládní smlouvy, abychom ochránili zájmy Singapuru, zůstáváme zavázáni k pořádání Velké ceny Singapuru F1. Přípravy na závod v roce 2024 již začaly.”