Vítězové a poražení Grand Prix Bahrajnu

Ani v letošním roce nebude chybět tradiční rubrika, v rámci které se podíváme na to, který pilot či tým si zaslouží za právě odjetý závod pochvalu, a kdo naopak pokárat. Jak to bylo v Bahrajnu?

Štítky: GP Bahrajnu Zveřejněno 21. 03 2022 — Lukáš Štěrovský

Vítězové

Charles Leclerc a Ferrari

Monačan v neděli ukázal, proč si u Scuderie zaslouží dlouholetou smlouvu. Leclerc jedinkrát během víkendu, a to v kvalifikaci, připustil, aby mu na záda dýchal týmový kolega, jinak byl zcela bezkonkurenční. V závodě chytře pokryl útoky Maxe Verstappena a získal své premiérové vítězství v Bahrajnu, které druhým místem podtrhl Carlos Sainz.

Mercedes

Hned po startu se ukázalo, že Stříbrné šípy sice nemají na vítězství, ale jinak to s jejich rychlostí nebude až tak zlé a Mercedes bude patřit do nejlepší trojky. I když na stupně vítězů to nevypadalo, přesto se na ně Hamilton zásluhou štěstí propracoval. „Chvíli to potrvá, ale auto zlepšíme,“ přiznal Brit s tím, že nechce odepisovat boj o titul takto rychle.

Kevin Magnussen

Tohle byl návrat z říše snů! Dánský jezdec získal pro Haas páté místo, když takřka během celého závodu relativně pohodlně držel pozici nejlepšího jezdce ze zbytku světa. Současně se jedná o Magnussenův nejlepší výsledek od Rakouska 2018. Americké stáji se tak vyplatilo, že všechnu svoji pozornost a finance během loňského roku zaměřila na letošní monopost.

Valtteri Bottas

Fin zažil pohádkovou kvalifikaci, když skončil šestý a do závodu startoval ze stejné řady jako Lewis Hamilton. Po zhasnutí červených světel ale propadl až na 14. příčku. Bottas se sice postupně propracoval zpět do první desítky, ale skutečným štěstím pro něj byl závěrečný safety car a odstoupení red bullů, což ho katapultovalo zpět na šesté místo!

Yuki Tsunoda

Na tomto místě figuroval Pierre Gasly až do momentu, než mu shořela pohonná jednotka. Otěže Hondy, respektive Red Bullu, tak v rukách držel jen japonský mladík. Osmé místo nebylo tak poutavé jako jeho loňský debut v Bahrajnu, ale je třeba se podívat na okolnosti: Japonec přišel vlivem techniky o celý třetí trénink a byl vyřazen už v první části kvalifikace.

Poražení

Red Bull

Ještě tři kola před cílem byly vozy Red Bullu na druhém a čtvrtém místě, což by znamenalo 33 bodů. Jenže realitou, jak všichni dobře víme, je nulový bodový příděl po odstoupení kvůli technice. Kruté právě s ohledem na to, že Max Verstappen bojoval o vítězství a Sergio Pérez o stupně vítězů. Fakticky druhý nejrychlejší tým po úvodním závodě tak ztrácí skutečně hodně – 44 bodů na Ferrari a 27 na Mercedes. Spravit chuť si ale Red Bull může už o nadcházejícím víkendu.

McLaren

Po loňské velice úspěšné sezoně, kdy se stáj z Wokingu dočkala i dvojitého vítězství, přišlo kruté vystřízlivění. Tým se s novým vozem trápí, podle jezdců se těžko řídí a zkrátka nemá potřebnou rychlost. Čísla hovoří jasně: 18. a 20. místo z kvalifikace a 14. a 15. ze závodu jsou tristním výsledkem. A tak to vypadá, že po roce úspěchu zase přichází pád…

Aston Martin

Vloni byly výsledky staronové britské stáje průměrné, a tak se čekalo, že letos dojde ke zlepšení. Jenže v Bahrajnu Aston Martin klesl na chvost pole. Oba vozy (byť je třeba zmínit, že Hülkenberg nahrazující Vettela nemohl být logicky ve vrcholové kondici) vypadly už v první části kvalifikace a dojem nezlepšily ani v závodě. Němec skončil úplně poslední, Stroll na P12…