Video: Jak přišel Hamilton o vítězství

Lewis Hamilton a Mercedes přišli o vedení ve Velké ceně Austrálie, když zajel Sebastian Vettel do boxů v době, kdy byl aktivní režim virtuálního safety caru. Že se po výjezdu z boxů Vettel zjevil před Hamiltonem, překvapilo i samotný Mercedes, který na to přišel až z televizních záběrů.

4 Štítky: Lewis Hamilton Sebastian Vettel Video Zveřejněno 25. 03 2018 — GPF1.cz

Mercedes začal obviňovat analytický a strategický software, který tým používá již pět let. Podle šéfa stáje Tota Wolffa software vygeneroval špatné hodnoty.

„Snažili jsme se mít správný náskok na vozy týmu Haas, kdyby vyjel safety car, a také dostatečný náskok na Kimiho Räikkönena, aby nás nepřeskočil v boxech skrze undercut,“ vypověděl Wolff. „Všechno jsme měli pod kontrolou. Pak jsme spočítali, že soupeř (Vettel) potřebuje patnáctisekundový náskok, aby nás v režimu safety caru předjel. Ale my pak najednou viděli, jak Sebastian vyjel z boxů před Lewisem. Systém, který používáme již pět let, nám dal špatná čísla.“

Systém Mercedesu spočítal, že Vettel by potřeboval patnáctisekundový náskok, aby po absolvovaném pitstopu zůstal první, kdyby byl aktivován virtuální safety car. Před tím, než vznikl problém na voze Romaina Grosjeana z Haasu, měl Vettel náskok jen jedenáct sekund. Jenomže tento náskok se začal v režimu virtuálního safety caru dramaticky měnit, jak ukazuje video s přibližnými pozicemi jezdců na dráze a aktuálními rozestupy.

Jenže tento rozestup mezi Hamiltonem a Vettelem začal výrazně narůstat dávno před tím, než Vettel vůbec zajel do boxů. Nejprve na šestnáct sekund, pak na osmnáct a půl sekundy, pak klesl zase na patnáct a půl sekundy. Až před vjezdem do boxů byl Vettelův náskok na Hamiltona v režimu safety caru přes 17 sekund.

Údaje jsou z oficiální aplikace F1. Polohy vozů jsou nelineární, ale rozestupy jsou udávány v datech, která má k dispozici FIA z jednotlivých minisektorů a pouští je dále FOM a do její aplikace pro fanoušky. Z ní vyplývá, že větší než patnáctisekundový náskok měl Vettel téměř minutu!

Pokud software Mercedesu udával jako nebezpečnou hodnotu pro předjetí 15 sekund, pak asi neudělal chybu, jak tvrdí Wolff, ale naopak měl pravdu. Jen si stratégové nevšimli, že Vettel má náskok ve skutečnosti větší než 15 sekund. Ale ne že by to mělo na něco vliv, protože Mercedes by s Hamiltonem na Vettelovu zastávku stejně nedokázal reagovat, ať by byl jeho náskok jakýkoli.

Za připomenutí stojí tři roky starý incident z Monaka, který je velmi podobný tomu z Austrálie. Rychlou změnou rozestupů za safety carem a zajetím do boxů přišel Hamilton o vítězství v GP Monaka 2015.

Diskuse k článku

4 komentáře: “Video: Jak přišel Hamilton o vítězství”

 1. villonso napsal:

  To ano, ale je pravda, že pokud vozy zpomalí pod VSC za zachování vzdálenostního rozestupu, tak se rozestup časový zvětší (stejnou dráhu totiž pomalejší těleso urazí za delší dobu, než to rychlejší). Jen se mi nechce věřit, že s tímto samozřejmým jevem soudruzi z Mercedesu nepočítali…

  Jakub McL:
  A nezaváděl se VSC pro to, aby zůstaly rozestupy mezi jezdci konzistentní??? Jestli teda VET neporušil tu deltu, co se mu zobrazuje na volantu…

 2. Jakub McL Jakub McL napsal:

  HugoT2:
  Hodně velká reklama na dodržování pravidel…….

  Pravidla ale nedodržují ani komisaři na Velkých cenách, VER měl dostat penalizaci za předjíždění pod žlutýma vlajkama (dokonce už myslím svítil VSC), ne jenom povolení vrátit pozici.

 3. HugoT2 napsal:

  Hodně velká reklama na dodržování pravidel…….

 4. Jakub McL Jakub McL napsal:

  A nezaváděl se VSC pro to, aby zůstaly rozestupy mezi jezdci konzistentní??? Jestli teda VET neporušil tu deltu, co se mu zobrazuje na volantu…

Napsat komentář