Verstappen: Na boj s mercedesy potřebuji silného kolegu

Nový týmový kolega Maxe Verstappena byl oznámen jako jeden z posledních dílků do skládačky startovního pole pro příští rok. Verstappen má Pérezova předchůdce Albona rád, avšak považuje za složité, že se na špici musel často prát sám.

Štítky: Max Verstappen Red Bull Sergio Pérez Zveřejněno 22. 12 2020 — Martin Vejdělek

Zatímco nizozemský jezdec dokázal v uplynulé sezoně dvakrát zvítězit a v sedmnácti závodech hned jedenáctkrát stanul na pódiu, pro jeho parťáka Albona bylo nejlepším počinem třetí místo, které vybojoval jen ve dvou případech.

„Samozřejmě jsme o tom mluvili a já vždy řekl svůj upřímný názor. Myslím, že je docela jasné, že to často bylo v průběhu roku pro Alexe náročné. Je to opravdu skvělý kluk a já jsem rád, že je součástí týmu,“ říká Verstappen.

„Finální rozhodnuti ale záviselo na Helmutu Markovi, Christianu Hornerovi a Dietrichu Mateschitzovi. Pochopitelně jsem něco málo věděl už předtím, avšak na tom nezáleží.“

Vedení Red Bullu si s tímto rozhodnutím dalo pořádně načas. Ve hře totiž mělo několik variant, pro něž by už bylo velmi těžké sehnat sedačku jinde ve formuli 1. Vedle nakonec zvoleného Sergia Péreze se skloňovalo jméno Nica Hülkenberga a pochopitelně také dosavadního pilota Albona, kterému nakonec nepomohlo ani poslední vystoupení ve Spojených arabských emirátech.

Přestože stupni vítězů pro thajského pilota neskončila, byla poslední Velká cena Abu Dhabi jeho možná nejpovedenějším závodem v Red Bullu. Verstappen od samého začátku vedl, Albon mu pak velmi pomáhal tím, že znemožňoval pronásledujícím Mercedesům možnost alternativní strategie, jelikož by se pak Bottas s Hamiltonem propadli i za něj.

„V Abu Dhabi byl Alex velmi blízko. Většinou se Mercedes pokouší o další zastávku, což mi běžně působí problémy, jelikož bývám jediným, kdo se je snaží porazit a udělat něco odlišného. Oni ale vždy dokáží vymyslet správnou strategii, protože mě vždy mohou pokrýt druhým autem. Takže ten boj s nimi byl velmi náročný,“ postesknul si si třiadvacetiletý Nizozemec.

Rodák z belgického Hasseltu dostane už čtvrtého týmového kolegu ve čtyřech sezonách. Ještě v roce 2018 jezdil s Danielem Ricciardem, v nadcházejícím roce vystřídal matného Pierra Gaslyho v půli sezony právě Albon. Ani ten ovšem zrovna nepřesvědčil a jako náhradu za něj si rakouská stáj vyhlídla novopečeného vítěze Velké ceny Sergia Péreze.

„Doufám, že Checo bude tím, kdo bude tým posouvat kupředu. A taky mě udrží v pozoru. Vždy je dobré mít týmového kolegu, který vás nutí se posouvat, je to vzrušující. Pak to snad budeme moci, pokud budeme mít konkurenceschopné auto, Mercedesu trochu ztížit.“

Verstappena každopádně čeká náročná práce, aby udržel Péreze za svými zády. Mexičan totiž není zvyklý se svými kolegy prohrávat, naposledy se mu to přihodilo při premiérové sezoně s Force Indií roku 2014. O jeho nechuti nechat se porazit se mohl přesvědčit třeba Esteban Ocon, jenž měl s Pérezem problémy i v podobě několika kontaktů a kolizí na dráze.