Verstappen by se neměl pokoušet o psychologickou bitvu s Hamiltonem

Bývalý pilot formule 1 a nynější televizní moderátor David Coulthard radí Verstappenovi, aby neztrácel čas psychologickými hrami a nepokoušel se dostat do hlavy úřadujícímu šampionovi Lewisi Hamiltonovi.

Štítky: David Coulthard Jacques Villeneuve Lewis Hamilton Max Verstappen Zveřejněno 5. 10 2021 — Vašek Štěpánek

V letošní sezoně došlo k několika vyostřeným momentům mezi dvěma aspiranty na titul mistra světa, totéž platí i pro jejich týmy Red Bull a Mercedes. V médiích došlo k několika slovním potyčkám a v zákulisí se toho odehrává mnohem víc.

Bývalý kolega Lewise Hamiltona a mistr světa z roku 2016 Nico Rosberg dříve uvedl, že k poražení Hamiltona je třeba se dostat do Britovy hlavy. Bývalý pilot Red Bullu David Coulthard si ale myslí opak, u Verstappena psychologické hry fungovat nebudou.

„Nedivím se, že zrovna tihle dva bojují o titul. Jsem přesvědčen, že jejich souboj bude trvat až do finále v Abu Dhabí. Nemyslím si ale, že je pro Maxe dobré se pokoušet Lewisovi dostat do hlavy, každý je úplně jiný.

Lewis letěl přímo z Monzy do New Yorku, kde se zúčastnil jednoho z galavečerů, Max své volno zase trávil s rodinou v Monaku. Mají za sebou obrovské týmy, které mohou vyhrát každý závod, a to vytváří skutečně velké sebevědomí,“ uvedl Coulthard.

Padesátiletý Skot také připustil, že dnešní doba ve formuli 1 je odlišná než ta, ve které v roce 1994 po tragické smrti Ayrtona Senny debutoval. Z Williamsu se následně Coulthard přesídlil do McLarenu a poté do Red Bullu, ve kterém v roce 2008 ukončil kariéru.

„Tehdy jsem na sobě cítil opravdu velký tlak, tihle kluci ale ne. Oba dva dělají jen minimum chyb a vždy, když se potkají na trati, chtějí porazit jeden druhého. Nemyslí na nic než na vítězství,“ dodal Coulthard.

Skotovo prázdné místo ve Williamsu později obsadil Jacques Villeneuve, který v roce 1997 vyhrál titul mistra světa a v současnosti působí rovněž jako televizní expert, Kanaďan rád sdílí své názory a leckdy nejde pro ostrou kritiku příliš daleko.

„Max je v současnosti lepší, nedělá žádné velké chyby. Lewis měl po odchodu Rosberga o něco snazší život a možná usnul na vavřínech, navíc letos s Mercedesem ukázali více slabin než Red Bull. Stále je ale hloupé Lewise podceňovat,“ zamýšlí se Villeneuve.

Mistr světa z roku 1997 také zkritizoval penalizace, které dříve v sezoně piloti obdrželi od komisařů. „Za nás nic takového nebylo. Monou za to ale i současná pravidla, dnes jsou jezdci nuceni více riskovat, takže je těžké tady najít rovnováhu.

Myslím si ale, že Max si v Itálii penalizaci nezasloužil, ale totéž si myslím i o Lewisovi za incident na Silverstonu. Byla to chyba a oba za ní zaplatili. Max i Lewis dělají chyby jen, když je u nich ten druhý,“ zakončil svou úvahu Villeneuve.

Bývalý pilot F1 Daniil Kvyat jedná o působení ve formuli E