F1 vyhlásila boj za zachování spalovacích motorů díky ekologickým e-palivům

Formule 1 se vydá v oblasti motorů cestou, která je alternativou nebo doplňkem současnému trendu elektrifikace: v blízké budoucnosti nasadit do současných spalovacích motorů paliva, jejichž emise v kombinaci s nároky na jejich výrobu budou přírodně neutrální. A to vše v objemu nejprve potřebném pro samotný šampionát formule 1, a následně pro širší veřejně využití.

Štítky: e-paliva Pohonné jednotky Zveřejněno 5. 10 2021 — Tomáš Richtr

Principem této technologické cesty je zachování principu spalovacích motorů (aut s nimi je na světě odhadem přes 1,5 miliardy), ale s ekologickým palivem zvaným e-fuel misto klasického benzinu. Zjednoduešný princip pořízení ekologicky udržitelného e-fuel paliva spočívá v kombinaci následujících kroků:

  • oddělení vody na vodík a kyslík
  • vodík se pak míchá se ‘zachyceným’ uhlíkovým odpadem (CO2)
  • taková směs se pomocí elektřiny (z obnovitelných zdrojů! tedy ze zdrojů, kterými jsou – pokud možno – nabíjena také elektrická auta) přetvoří na e-palivo

Předností e-paliv je udržení rovnováhy mezi oxidem uhličitým spotřebovaným při výrobě energie z fosilních paliv a oxidem uhličitým vzniklým při spalování těchto paliv.

Automobilky již začínají realizovat stavbu továren na výrobu e-paliv. Porsche oznámilo spolupráci s německou společností Siemens za účelem stavby továrny na výrobu e-paliv v kapacitě 130 tisíc litrů (v prvním roce). Továrna by měla stát v jihoamerickém Chile (na obrázku).

Pro účely dalšího vývoje budou takto pořízená e-paliva využívána pro motorsport – od příštího roku v seriálu Porsche Mobil 1 Supercup cup, který je pro léta doprovodnou sérií velkých cen F1.

Formule 1 jako šampionát chce být uhlíkově neutrální do roku 2030.

Nevýhodou e-paliv je relativně složitější úloha elektrické energie při jejich výrobě. U elektrických aut jde pokud možno ekologicky pořízená elektrická energie přímo do aut. Výzvou jsou také potřebné objemy e-paliv nejen pro experimentální a ekologicky udržitelný motorsport, ale především běžný silniční provoz.