Ve Španělsku se F1 stěhuje do Madridu

Oficiálně bude potvrzena velká cena F1 v Madridu od roku 2026.

Štítky: GP Madridu GP Španělska Zveřejněno 22. 01 2024 — GPF1.cz

Výhledově tak skončí velké ceny F1 u Barcelony, kde se jezdí teď. Oficiální oznámení je plánováno na úterý, i když řada informací se už dostala na veřejnost.

Tento příběh není úplně nový. O tom, že Madrid chce Velkou cenu, se mluví už nejméně tři roky, přičemž jeden z prvních návrhů byl, že by se mohla konat ve starých lomech v Morata de Tajuña na jihu města. Později se pozornost přesunula na projekt výstavby okruhu F1 v okolí kongresového centra Institución Ferial de Madrid (IFEMA), které sousedí s madridským letištěm Barajas. IFEMA je velmi úspěšná a komplex vytváří v regionu značný ekonomický dopad a organizace se kromě současných výstav, veletrhů a kongresů snaží rozšířit i na koncerty, festivaly a sport.

ZÁJEZD DO VÍDNĚ NA F1 EXHIBITION. OBJEDNEJ ZDE!

Fanoušci se zlobí, že jde o “další městskou trať”, ale návrh okruhu takový zjevně není, protože například zahrnuje klopenou vlásenku (podobně jako Hugenholtzbocht na Zandvoortu) a povede přes prázdný pozemek vedle tréninkového areálu Realu Madrid, kde se od roku 2018 koná každoroční hudební festival Mad Cool, kdy třídenní akci navštívilo 240 000 lidí. Zatím nevíme, jak dlouho bude trvat, než bude okruh hotový, ale dá se předpokládat, že to bude pravděpodobně v roce 2026.

Současná smlouva na pořádání Velké ceny Španělska v Barceloně vyprší v roce 2026, ale není zaručeno, že Katalánci budou ve smlouvě pokračovat, pokud budou vědět, že F1 odchází. F1 by mohla ve Španělsku pořádat dva závody po dobu jednoho roku, ale pro všechny zúčastněné je to poměrně zbytečné. Jedinou výhodou by bylo, že první závod by mohl být vyhlášen jako Velká cena Madridu, což by na město upoutalo pozornost celého světa.