Ve formuli 1 měl matné výsledky, teď Giovinazzi s Ferrari vyhrál Le Mans

Antonio Giovinazzi se o víkendu zapsal do historie motoristického sportu, když bývalý jezdec týmu Alfa Romeo F1 spolu s týmovými kolegy Alessandrem Pierem Guidim a Jamesem Caladem vybojoval emotivní vítězství v závodě 24 hodin Le Mans při návratu Ferrari do nejvyšší třídy.

Štítky: Antonio Giovinazzi Le Mans Zveřejněno 12. 06 2023 — GPF1.cz

Giovinazzi, Pier Guidi a Calado s hyperautomobilem #51 499P se dostali na první místo po těsném souboji s Toyotou #8, kterou řídili Sebastien Buemi, Brendon Hartley a Ryo Hirakawa – posledně jmenovaný udělal v závěrečné fázi závodu fatální chybu.

Pro Ferrari to znamenalo desáté celkové vítězství v Le Mans – deváté přišlo už v roce 1965 – a 39. vítězství, pokud vezmeme v úvahu jejich různá vítězství ve třídách, přičemž Giovinazzi zadržoval slzy, když jeho kolega Ital Pier Guidi projel pod šachovnicovou vlajku.

Giovinazzi jde závodit do formule E – ohlédnutí za jeho kariérou

“Pro mě a Alessandra je to ještě výjimečnější pocit,” řekl Giovinazzi. “Poprvé jsme s tímto vozem jeli loni v červenci, takže dosáhnout tohoto výsledku, pole position a vítězství, po necelém roce, je bezpochyby fantastické.

V žádném případě nebylo samozřejmé, že se nám to podaří, ale celý tým a moji týmoví kolegové odvedli skvělou práci a dnes jsme tady. Děkuji Ferrari, díky kterému se to všechno podařilo. Po padesáti letech jsme se vrátili na vítěznou dráhu a měli bychom být velmi hrdí.”

Antonio Giovinazzi je italský automobilový závodník, který se narodil 14. prosince 1993 v italském Martina Franca. Svoji kariéru zahájil v kartingu, kde strávil většinu svého mládí. V roce 2012 debutoval v monopostech a brzy se propracoval do šampionátu evropské Formule 3, kde v roce 2015 skončil druhý.

V roce 2016 se Giovinazzi stal testovacím jezdcem pro tým Scuderia Ferrari ve Formuli 1 a následující rok se připojil k týmu Sauber (později přejmenovaný na Alfa Romeo) jako závodní jezdec.

Giovinazzi je známý pro své rychlé tempo a schopnost vytěžit maximum z vozu, ačkoliv jeho kariéra ve Formuli 1 byla ovlivněna různými faktory a kolísavou formou, včetně výkonu svého vozu a smůly v závodech. Je obecně uznáván jako talentovaný jezdec.