V tento den před 50 lety zemřela legenda formule 1 Bruce McLaren

Bruce McLaren byl pilotem, konstruktérem ale především zakladatelem dnes již legendárního týmu, který nese jeho jméno.

Štítky: Bruce McLaren Historie Zveřejněno 2. 06 2020 — Lukáš Podstata

Novozélanďan se narodil dne 30. srpna roku 1937 v městě Auckland. Mladý Bruce měl již v mládí problémy s nemocí perthes. Tato nemoc způsobuje velké problémy s kyčlemi a McLaren měl vlivem této nepříjemné nemoci jednu nohu kratší než druhou. Ani to ho však nedonutilo odklonit svoje sny od závodění. Velkým mentorem byl tehdy pro mladého Bruce jeho otec, který v Aucklandu vlastnil garáž a spolu se synem v ní trávil spoustu času.

Životní směr byl tedy jasný a již při několika závodech Bruce také dokázal, že má opravdu nesporný talent. Vrcholem se pro mladého pilota jistě stal titul v sérii Driver to Europe, kde v roce 1958 dokázal s vlastním monopostem Cooper F2 doslova dominovat. Za zmínku také stojí, že Novozélanďan se již ve svých čtrnácti letech účastnil svých prvních závodů do vrchu.

Po úspěchu v Driver to Europe se McLaren přesunul po bok Jacka Brabhama do týmu Cooper. Tento přesun znamenal, že se McLaren opravdu raketovým způsobem dostal do královny motorsportu. Hned ve své druhé sezoně (1959) si v posledním závodě, který se konal ve Spojených státech amerických na okruhu v Sebringu dokázal připsat premiérové vítězství. McLaren však nejenom, že slavil první vítězství, ale také zároveň se stal nejmladším vítězem Grand Prix v historii formule 1.

Hned následující ročník byl pro Bruce nejúspěšnější. Celkem šest pódiových umístění z deseti pořádaných závodů mluví za vše. Nutno podotknout, že závodu 500 mil v Indianapolis a závodu v italské Monze se neúčastnil. Vskutku tedy úchvatná bilance. Ani takto impozantní výsledky však titul mistra světa do rukou Novozélanďana nepřinesly, a nakonec se musel sklonit před týmovým kolegou Jackem Brabhamem.

McLaren závodil v týmu Cooper až do konce sezony 1965. Poté se rozhodl společně s bratrem svého tragicky zesnulého kolegy ze šampionátu Tasman Cup Championship Teddy Mayerem založit vlastní tým. McLaren se tedy stal jedním z prvních pilotů, kteří si zazávodili ve svém vlastním týmu. McLaren zpočátku nebyl tak úspěšný ve formuli 1 jako v poslední dekádě. Kde však úspěchy sbíral, jak na běžícím páse byl šampionát Can-Am, kde 1. září 1968 započal tým neskutečnou bilanci. Celkem dvě sezony nepoznal tým McLaren přemožitele a výsledkem byla série 23 vítězství. Téhož roku taky přišlo první vítězství v královně motorsportu, a to konkrétně na okruhu v belgickém Spa.

Bohužel po úspěšné sezoně 1969 následoval smutný rok 1970. Bruce McLaren testoval 2. června 1970 nový monopost M8D pro sérii Can-Am v Goodwodu. Bohužel během těchto testů došlo k tragické nehodě, při které nás navždy tento legendární muž opustil. Po této tragické události chtěl tým McLaren po ztrátě svého hnacího motoru skončit. Naštěstí se tak nestalo a začala se postupně psát éra tohoto úspěšného týmu, která trvá dodnes.

Diskuse k článku

Napsat komentář