U maďarského Balatonu byl otevřen nový závodní okruh

V Maďarsku se otevřel nový závodní okruh Balaton Park. Organizátoři mají s novou tratí ty nejvyšší ambice. Balaton Park bude usilovat o udělení nejvyšší licence FIA – tzv. Grade 1. Po okruhu už se projel i trojnásobný vítěz Velké ceny F1 Giancarlo Fisichella.

Štítky: Balaton Park FIA GP Maďarska Zveřejněno 17. 05 2023 — Vašek Štěpánek

Necelých 90 kilometrů od hlavního města Budapešť byl zhotoven nový závodní okruh Balaton Park, který se, podle názvu, nachází kousek od jezera Balaton. Organizátoři chtějí nový okruh i nadále zlepšovat a rádi by od FIA dostali nejvyšší možnou licenci.

Ta se uděluje podle kvality okruhu. Nejde jen o samotnou trať – počítá se jak zázemí pro týmy, zaměstnance okruhu, traťové maršály a v neposlední řadě také zázemí pro fanoušky [tribuny, toalety, dostupnost a doprava k okruhu atd…].

Pro pořádání závodů formule 1 musí každý okruh obdržet licenci Grade 1 – tedy tu nejvyšší. Nový okruh v Maďarsku byl otevřen s obdrženou licencí Grade 2. Ta umožňuje pořádat akce a závody téměř pro všechny závodní kategorie, které pod FIA spadají.

Trať, která měří přes čtyři kilometry, jede se v protisměru hodinových ručiček a má ve svém profilu celkem šestnáct zatáček, bude do budoucna chtít usilovat i o nejvyšší licenci. Balaton Park by pak mohl teoreticky hostit i závody formule 1.

Nejbližší show KOLO na KOLO se koná 1. června v Liberci. VSTUPENKY ZDE.

Jen teoreticky… aktuální hostitel Grand Prix Maďarska Hungaroring, který se nachází jen 20 kilometrů od Budapešti, začne v létě rozsáhlou rekonstrukci. Ta se bude týkat jak zázemí, tak samotné trati. Cílem je pořádat závody F1 i MotoGP.

Hungaroring má s formulí 1 aktuálně smlouvu do roku 2027 a vzhledem k výrazným investicím se může předpokládat, že královna motorsportu zůstane Hungaroringu věrná i za čtyři roky, ale kdoví… okruh Balaton Park je podle bývalého pilota F1 skvělý.

„Upřímně, byl jsem až překvapen, o jak skvělý okruh jde. Balaton Park má vše. Jsou tam krátké i dlouhé zatáčky, rychlé i pomalé sekce a rovinky. Například hned první zatáčka nabízí skvělou příležitost k předjíždění.

Celkově trať skvěle plyne, má dobrý rytmus a řídit na ní bylo zábavné. Myslím si, že každý si závody na Balatonu bude užívat,“ zhodnotil zcela novou závodní trať bývalý pilot F1 a vítěz tří závodů Giancarlo Fisichella.

Zahajovací akcí na Balaton Parku bude program zvaný ‚Porsche on Track‘ při příležitosti 75. výročí vozů Porsche v závodním odvětví. Následující akce s názvem ‚Festival of Dreams‘ proběhne 10. července