Kapotovaná formule 1

Aston Martin na právě probíhající Motor Show v Ženevě představil PRO verzi svého modelu Aston Martin Valkyrie AM-RB 001. Jedná se o společný projekt Aston Martin a Red Bull Racing, kterému šéfuje současný technický ředitel Red Bullu Adrian Newey. Postaveno bude jen 20 modelů. Všechny už jsou předem prodány.

Štítky: Aston Martin Red Bull Zveřejněno 6. 03 2018 — Tomáš Richtr

Zatímco Aston Martin Valkyrie je hyper-auto legalizované pro běžný silniční provoz, Aston Martin Valkyrie AMR Pro může jen na uzavřenou neveřejnou dráhu. Technické detaily budou teprve komunikovány, ale například už teď se ví, že auto bude schopné generovat aerodynamický přítlak větší, než je váha auta, která je 1000 kilogramů.

Filozofii konstrukce Aston Martin Valkyrie popsal Adrian Newey ve své knize ‚How to built a car‘. Jedním ze zajímavých detailů je například to, že pasažéři jsou stočeni nohama o 5 úhlových stupňů k sobě, aby mohl Newey využít lepších vlastností užší špičky auta. Uživatelé pak přiznávají, že toto pootočení není nijak znát.

Valkyrie AMR Pro má 6,5 litrový motor s dvanácti válci. Společně s rekuperačním systémem dosáhne 1100 koní kombinovaného výkonu. Víc než jeden kůň na jeden kilogram váhy. Dosáhne rychlosti 360 km/h. Příčná přetížení dosahují 3G.

„Během konstrukce silničního Aston Martin Valkyrie jsem těžil z nabytých zkušeností ve formuli 1,“ řekl v Ženevě Adrian Newey. „Ale práce na okruhovém Aston Martin Valkyrie AMR Pro mi umožnila jít za hranice silniční legislativy a dokonce praktičnosti! Nechám na lidech, aby si odhadli časy na kolo, ale mohu prozradit, že jsou docela úchvatné.“

Společně s vozem Valkyrie Pro je v Ženevě vystaven také vůz F1 Red Bull a závodní auto Vantage GTE.

Diskuse k článku

Napsat komentář