Startovní číslo 1 si zaslouží pouze mistr světa. Verstappen by toho využil

Pilot Red Bullu letos bojuje o titul mistra světa a čtyři závody před koncem vede nad druhým Hamiltonem o 19 bodů, situace pro Nizozemce začíná vypadat poměrně dobře. Verstappen nyní uvedl, že pokud se mu jeho snahy povedou dotáhnout do zdárného konce, bude příští sezonu závodit s číslem 1.

Štítky: Max Verstappen Red Bull Zveřejněno 11. 11 2021 — Vašek Štěpánek

Pravidlo s permanentními závodními čísly FIA zavedla v roce 2014. Do té doby byla čísla na každém voze rozřazena podle pořadí v poháru konstruktérů předchozího roku. První tým měl čísla 1 a 2, druhý tým 3 a 4 atd.

Od začátku hybridní éry jsou čísla stálá a volí si je samotní piloti. Ke změně se může uchýlit pouze mistra světa, ten může na svém voze používat buďto své stálé číslo, nebo se rozhodne minimálně pro další sezonu využít číslici 1.

V roce 2013 se stal mistrem světa Sebastian Vettel a o rok později mu jednička zůstala. V roce 2014 se ale mistrem světa stal Lewis Hamilton, který si ponechal svou oblíbenou ‚čtyřiačtyřicítku‘. Pro změnu se Brit rozhodl pouze v prvním tréninku při GP Abu Dhabi 2018.

Zatím jediným přemožitelem Lewise Hamiltona v hybridní éře je Nico Rosberg. Němec se v roce 2016 stal mistrem světa, poté ale ukončil kariéru a na jedničku tak neměl nárok nikdo, neboť mistr světa na startovní listině v roce 2017 chyběl.

Max Verstappen je nyní poměrně blízko k Hamiltonově zdolání a byl dotázán zda, po případném vítězství v sezoně, bude číslo 1 používat. „Rozhodně! Nikdy nevíte, kolikrát se k této příležitosti ještě dostanete,“ reagoval lídr průběžného mistrovství světa.

„Je to také dobré pro různá PR oddělení a celkovou reklamu týmu i mě samotného. Je to chytré a pokud tuto příležitost dostanu, využiji ji. Nikde totiž není psáno, že toho budu moci využít víckrát,“ pokračoval Verstappen.

Pilot Red Bullu letos zažívá skvělou sezonu, z osmnácti závodů jich vyhrál devět a situace v šampionátu se začíná jevit poměrně nadějně. I tak zůstává Verstappen plně soustředěný a uvědomuje si, že se situace může velmi rychle změnit.

„Na konci roku je jen jeden mistr světa, a to je ten, kdo má nejvíce bodů a ne vítězství. Ať se stane cokoliv, můj život to nijak nezmění. Užívám si svou práci, a tak to bude pokračovat. Jistě, bojuji o šampionát a vážně se snažím, může se ale stát ještě hodně věcí.

A zda myslím na titul? Samozřejmě, pokud byste to nedělali, nešli byste si za svým snem, a to je podle mě špatně. Stále jsem ale nohama na zemi a plně se soustředím na svou práci, která mě ještě čeká,“ dodal bojovně Verstappen.