Slova o „agresivním“ Verstappenovi jsou předsudky

Údajně agresivní jízda Maxe Verstappena často vyvolává kritiku od mnoha vážených osob, které se pohybují v paddocku F1. Technický šéf Red Bullu Adrian Newey je ale přesvědčen, že podobné myšlenky nejsou na místě.

Štítky: Adrian Newey Max Verstappen Red Bull Zveřejněno 26. 06 2022 — Vašek Štěpánek

Max Verstappen je od svého debutu v roce 2015 často označován za agresivního pilota. Ve své prozatímní kariéře Nizozemec totiž předvedl několik troufalých předjížděcích i obranných manévrů, které leckdy skončily kolizí.

Například Lewis Hamilton, Verstappenův rival z loňské sezony, v seriálu Drive to Survive uvedl, že pilot Red Bullu nejezdí podle pravidel a je až příliš agresivní. Hlavní designér Red Bullu Adrian Newey má ale za to, že kritika je neopodstatněná.

„Podle mě je nespravedlivé porovnávat jezdce z různých ér ve formuli 1. Max byl na začátku své kariéry možná trochu netrpělivý a agresivní, ale narážky na jeho agresi v průběhu loňské sezony jsou neopodstatněné.

Často jsou podobné výroky hodně emocionálně zabarvené. Ve skutečnosti je Max opravdu velmi klidný, odměřený a je radost s ním spolupracovat. Za volantem má úžasnou zpětnou vazbu,“ vychvaluje pilota Red Bullu Newey.

Britský inženýr přirovnal loňského šampionu k Hakkinenovi. Newey ještě před Red Bullem pracoval právě po boku tichého Fina. „Víte, spolupracoval jsem s hodně jezdci a Max mi hodně připomíná Miku Hakkinena.

Tehdy toho opravdu moc nenamluvil a řekl jen pár slov. Pokud jste ale tato slova správně pochopili, dokázali jste ihned identifikovat problém na voze a věděli jste, co váš pilot od vašeho auta čeká – takový byl Mika.

Ti největší a nejlepší piloti během pár kol zjistí, v čem má váš vůz slabiny a také silné stránky. Rozhodně bych tam zařadil i Maxe, jehož zpětná vazba byla vloni klíčová. Hned věděl, co je potřeba zlepšit a jak tohoto zlepšení dosáhnout,“ svěřil se Newey.