Silná vlna odporu proti obráceným startovním roštům

Vedení F1 si stále pohrává s myšlenkou obrácených startovních roštů a kvalifikačních závodů. Pro letošek se však zavedení této novinky nepovedlo, a příští rok také nedopadne – proti se totiž postavila stáj McLaren. Změnu nepodporuje ale ani většina závodníků.

Štítky: kvalifikace Pravidla Zveřejněno 25. 09 2020 — Lukáš Štěrovský

Nápad musí být schválen valnou většinou Komise F1, která sestává z vedení F1, FIA a týmů; dokupy jde o 30 hlasů, 10 z nich mají právě stáje. Aby bylo pravidlo zavedeno, je potřeba alespoň 28 hlasů, avšak za podmínky, že proti budou maximálně dva týmy.

Těmi jsou Mercedes a Racing Point, kteří se už dříve vyjádřily negativně k této myšlence. Teď se však přidal i McLaren. Asi není překvapením, že britská stáj se přiklonila na stranu Mercedesu, od kterého bude příští rok brát motory (podobně jako Racing Point už teď).

„Tohle není DNA F1,“ říká o myšlence sobotního sprintového závodu, který by nahradil kvalifikaci a do kterého by jezdci startovali podle obráceného pořadí celkového šampionátu, šéf McLarenu Andres Seidl. „F1 vždycky byla a měla by být šampionátem, kde každý pracuje se stejnými pravidly, nejlepším vozem a jezdcem a cílem je co nejlepší pozice v kvalifikaci, což se pak, pokud jde vše dobře, přenese do závodu a vítězství. Proto nepodporujeme myšlenku opačného startovního roštu.“

Názory napříč komunitou F1 na toto téma se liší. Alespoň párkrát vyzkoušet by tento systém chtěl sportovní šéf F1 Ross Brawn, proti je naopak šéf FIA Jean Todt. A jaká je situace mezi jezdci?

Carlos Sainz a George Russell by se nebránili vyzkoušení tohoto konceptu v jednom nebo dvou závodech. O něco více opatrný názor zastává Daniel Ricciardo. „Je to těžké, protože chceme zajímavější závody. Jenže vítězná trofej by pořád měla mít svoji hodnotu, která by možná otočeným roštem klesla.“

Většina dalších pilotů je pak vyloženě proti. „I kdybych díky tomu startoval z prvního místa, ta myšlenka se mi nelíbí,“ říká Romain Grosjean. „Myslím, že spíše musíme srazit pole více k sobě, než zavádění opačných startovní roštů a podobně. Není to něco, co bych měl v F1 rád.“

„Nejsem velký fanoušek tohoto nápadu,“ přisazuje si Pierre Gasly. „Musíme hlavně dostat auta výkonností blíže k sobě.“

Obrácený startovní rošt se nezamlouvá ani Maxu Verstappenovi. „Nelíbí se mi to. Je to jen snaha o vytvoření show. Na čele by mělo být nejrychlejší auto, tak to funguje. Proč bychom s tím měli manipulovat? Nakonec auta dojedou na stejných pozicích. Formule 1 není o tomhle, má být o čisté výkonnosti. Chcete být v nejdominantnějším týmu a startovat v první řadě. Prostě se mi to nelíbí.“

Kolega Alex Albon zase varuje, že by obrácené rošty přinášely až příliš často šokující výsledky jako třeba během Grand Prix na Monze. „Zvláštností těchto závodů je, že se nestávají příliš často a vyžadují specifické okolnosti. A to je činí zvláštními. Takto by o svoji speciálnost přišly, takže toho nejsem zastáncem.“

„Viděl jsem komentář šéfa Mercedesu Tota Wolffa na toto téma. Řekl, že F1 nejsou zápasy WWE a s tím souhlasím. Vedení pracuje na tom, aby se v roce 2022 zlepšilo závodění díky pravidlům, a to se snad stane,“ říká zase Sergio Pérez.