Schumacher si za incident ze Silverstonu ’94 odnesl rovnou zákaz startu

Když poradce Red Bullu Helmut Marko volal po zákazu startu pro Lewise Hamiltona, někomu to mohlo přijít tvrdé. Ale zákaz startu dostal třeba Michael Schumacher za incident z Velké Británie 1994, který ani nebyl kolizí. Památnou výhru Damona Hilla v roce 1994 nad Schumacherem dříve popsal dnes již zesnulý komentátor F1 Murray Walker.

Štítky: Damon Hill Historie Michael Schumacher Murray Walker Zveřejněno 26. 07 2021 — Vašek Štěpánek

„V průběhu let se na Silverstonu odjelo opravdu hodně nezapomenutelných závodů. Dobrou podívanou poskytovaly ale i jiné okruhy, které GP Velké Británie hostily. Mám na mysli okruhy Brands Hatch a Aintree,” vzpomínal komentátor tehdejšího přenosu Murray Walker. “Některé závody jsou už vnímány jako klasika – těsné souboje mezi největšími soupeři, nadčasová vítězství za mokrých podmínek a mnoho dalšího. V hlavě mám ale pořád jeden speciální závod, a to ten, který se jel v roce 1994.

Vše začalo ještě před samotným startem závodu. Michael Schumacher nepovoleně předjel Damona Hilla během zahřívacího kola. Po zhasnutí světel se tato dvojice zhostila vedení v Grand Prix. Následně ale Schumacher dostal trest 5 sekund STOP & GO.

Michael ale pokračoval v závodě, jeho šéfové Flavio Briatore a Tom Walkinshaw mezitím debatovali se sportovními komisaři o zrušení penalizace. To se ale nepovedlo, trest platil i nadále a aby toho nebylo málo, Michael byl za opakované nezajetí do boxů diskvalifikován.

Mercedes chystá elektrické “Géčko”, ukázat by se mělo na podzim

Hill byl nakonec tím, kdo vyhrál závod. Bylo to pro něj velmi emotivní a cenné vítězství, protože vyhrál doma a potřeboval získat slušné body do šampionátu. Toto vítězství Damona nakoplo a ve zbytku sezony předváděl skvělé výkony, i když nakonec titul nezískal.

Rok 1994 byl pro Schumachera a Benetton obecně velmi turbulentním. Vzestupy střídaly pády a další kontroverze. Michael s týmem dostal zákaz startovat do dalších dvou závodů, i když se tým snažil toto rozhodnutí změnit, nevyšlo jim to a museli vynechat závod v Itálii a Portugalsku.

Následovala Belgie, kterou Michael vyhrál, ale následně byl opět diskvalifikován, protože jeho vůz nevyhovoval technickým předpisům. Souboj o titul se protáhl až do posledního závodu v Austrálii.

Zde se Michael a Damon srazili. Lépe z toho vyšel pilot Benettonu – Schumacher tím tak velmi kontroverzně získal svůj první titul mistra světa,” doplnil Walker.