Red Bull “tvrdě pracuje” na tom, aby oba jeho jezdci měli stejné podmínky

Šéf týmu Red Bull Christian Horner tvrdí, že jeho tým se "snaží" zajistit rovnocennost mezi jezdci Maxem Verstappenem a Sergiem Pérezem.

Štítky: Max Verstappen Red Bull Sergio Pérez Zveřejněno 6. 05 2023 — GPF1.cz

Dvojice Red Bull získala v úvodních čtyřech kolech sezony 2023 po dvou vítězstvích ve velkých cenách. Před víkendovou Velkou cenou Miami se pohodlně drží na čele pořadí šampionátu jezdců.

Verstappen minulý víkend vedl Velkou cenu Ázerbájdžánu, než ho tým těsně před nasazením Safety Caru zavolal do boxů. Pérez se ujal vedení, zajel do boxů v následujícím kole, udržel si první místo a po zbytek závodu vedl a zvítězil.

Roztržka mezi dvojicí vznikla v předposledním závodě loňské sezony v Brazílii, když Verstappen odmítl týmový příkaz, aby mu Pérez v posledním kole umožnil opětovné předjetí. Verstappenovo odmítnutí pravděpodobně souviselo s incidentem z loňské Velké ceny Monaka, kdy ho Pérez po havárii a červené vlajce porazil v kvalifikaci.

Vzhledem k tomu, že Red Bull má před svými soupeři výrazný náskok, je pravděpodobné, že letošní mistrovství světa vyhraje jeden z jeho jezdců. Horner uvedl, že tým proto tvrdě pracoval na tom, aby žádnému z jezdců neposkytl přednostní zacházení.

“Je především trochu luxus mít takový problém,” řekl Horner. “Myslím, že každý šéf týmu by doufal, že tento problém bude mít. Je to něco, co jsme už zažili, a myslím, že nejklíčovější je zajistit, aby se nevkrádala paranoia a aby se s oběma jezdci zacházelo stejně.”

Baví tě podcast KOLO NA KOLO? Přijď na živá představení v kině CineStar v Liberci 1. června s traťovými maršály GP Miami jako speciálními hosty a exkluzivním dvacetiminutovým filmem o Strategii během velkých cen F1. Vstupenky zde.

Red Bull se snaží zajistit, aby se s oběma jeho jezdci zacházelo co nejrovnoměrněji a nejférověji, řekl Horner.

“Dáváte si záležet na tom, abyste zajistili rovnost až do té míry, že kdo vyjíždí z garáže jako první každý víkend, to se střídá,” řekl. “Dokonce i při brífiních se střídá, kdo začne mluvit jako první. Ale jsou to závody, je to Formule 1 a občas se něco stane, například Safety Car nebo zastávka v boxech.

V rámci sportu nemůžete kontrolovat všechny aspekty – stále existují proměnné. Myslím si, že dokud jezdci vědí, že oba dostanou stejnou šanci a že nakonec záleží na tom, co udělají na okruhu, tak to chcete, aby se to odehrálo. Ne například prostřednictvím spolehlivosti, abyste hráli klíčovou roli v boji o mistrovský titul mezi svými dvěma jezdci v rámci vlastního týmu.”

Šéf týmu Mercedes Toto Wolff, který zažil léta napětí mezi Lewisem Hamiltonem a Nico Rosbergem, řekl, že se vcítil do Hornerovy snahy udržet oba své jezdce Red Bullu spokojené.

“Ze své minulosti vím, že je to pro Christiana a celý tým super složitá práce,” řekl Wolff. “Protože oba jezdci se samozřejmě budou snažit mít vždy pocit, že se s nimi zachází spravedlivě a stejně, a zároveň se budou snažit mít výhodu.

Myslím, že v našem týmu bylo důležité zachovat velkou transparentnost a jasnost – diskutovat o věcech předtím, než se v neděli skutečně jede závodit. Stanovit si hranice. A nakonec oba jezdci – i s Nicem a Lewisem – respektovali názor týmu, zatímco my jsme uznali, že mezi nimi probíhá boj.”

Hamilton a Rosberg se při sporu o vedení ve Velké ceně Španělska 2016 srazili a oba vyřadili. Wolff připustil, že “když se vrátím v čase, jsou věci, které bych pravděpodobně udělal jinak, zejména v roce 2016.

Ale najít správnou rovnováhu mezi akceptováním toho, že tito dva kluci závodí o šampionát a je to v rámci jedné garáže, a zároveň jsou součástí větší struktury, myslím, že to není vždy snadné, protože jsou to velmi soutěživé osobnosti.”