Aston Martin bude nově safety car

Aston Martin se bude od sezony 2021 střídat s Mercedesem v roli safety caru.

Štítky: Aston Martin Mercedes Safety car Zveřejněno 17. 11 2020 — Lukáš Štěrovský

Mercedes je exkluzivním poskytovatelem bezpečnostního vozu pro F1 a doprovodné série od roku 1996, kdy se v šampionátu v roli safety caru objevil vůz Mercedes-AMG C36. Dnes tuto roli plní vůz Mercedes AMG GT R.

Oficiální premiéra safety caru nastala až 20 let od jeho prvního použití

Ovšem se vstupem nové automobilky do seriálu, kterou je britský Aston Martin, bude zřejmě vše jinak. Součástí nové konkordské dohody, která zavazuje týmy k účasti v šampionátu a řeší detaily jejich působení, je zřejmě i klauzule o dodávce safety carů. O ně Mercedes zcela nepřijde, dělit by se měl ale s Aston Martinem, do kterého se přetransformuje dnešní Racing Point. Konkrétním modelem by měl být Vantage, viz náhledové foto.

Zatím není jasné, jak by takové rozložení povinností mezi vícero výrobců mělo fungovat, mluví se o střídání ob závod. Ovšem pro Mercedes se nejedná o žádný problém, ale spíše výsledek spolupráce s Aston Martinem. Německá automobilka nedávno navýšila svůj akcionářský podíl v Astonu na 20 %, Toto Wolff je navíc blízký přítel Lawrence Strolla, šéfa Racing Pointu, který má svůj podíl v britské automobilce, stejně jako Wolff.

Nový safety car. Nejvýkonnější v historii F1