Připomeňte si dosavadní kariéru oslavence Antonia Giovinazziho

Dnes slaví své dvacáté šesté narozeniny pilot týmu Alfa Romeo Antonio Giovinazzi.

Štítky: Alfa Romeo Antonio Giovinazzi Zveřejněno 14. 12 2019 — Lukáš Podstata

Zavodní kariéra Antonia Giovinazziho začala roku 2006. Tehdy mladý Ital okusil motokáry. Během šesti let, ve kterých v nich působil, dokázal získat titul v italské sérii do 60ccm a také opanoval evropskou sérii. Překvapením zajisté bylo, že oba tituly získal ve své první sezoně.

Po motokárách se Antonio přesunul do formule China a i zde byl velice úspěšný. Svoji první sezonu zakončil ziskem titulu, když dokázal vyhrát celkem šest podniků. Následoval přestup do formule 3 a v roce 2015 si ve dvou závodech také vyzkoušel DTM v týmu Audi Sport Team Phoenix. V roce 2016 Giovinazzi závodil v GP2 – dnešní formule 2 –, ve které skončil druhý za svým tehdejším týmovým kolegou Pierrem Gaslym, současným pilotem Toro Rosso.

V září 2016 bylo oznámeno, že Giovinazzi se stane simulátorovým jezdcem týmu Ferrari. Netrvalo však dlouho a v prosinci Ferrari vydalo prohlášení, že Ital bude jejich oficiálním testovacím jezdcem. Giovinazzi však do sezony 2017 zasáhl i jako hlavní pilot. Po zranění Pascala Wehrleina v Závodě mistrů 2017 nastoupil Ital do Velké ceny Austrálie a Číny.

Giovinazzi byl ze svých prvních krůčku ve formuli 1 nadšený. „Je to pro mě speciální den. Minulou sezonu jsem se účastnil GP2 a nyní jsem ve formuli 1. Přiznávám, že je to pro mě opravdu velká příležitost. Musím pracovat na více než 100 % a uvidíme, jak vše dopadne,“ řekl tehdy Giovinazzi. To bylo ještě před havárií v kvalifikaci na Velkou cenou Číny, kdy si trochu pokazil dobrý dojem, který udělal v Austrálii.

Ovšem po prvních dvou závodech se Giovinazzi poroučel a po zbytek sezony 2017 a 2018 působil v roli testovacího pilota Ferrari a Sauberu/Alfy Romeo. Po skončení sezony 2018 však tým Alfa Romeo vydala prohlášení, že Antonio Giovinazzi bude od sezony 2019 týmovým kolegou Kimiho Raikkonena a dostane tak příležitost v celé sezoně. „Angažování Antonia zapadá do naší tradice objevování a péče o naše mladé talenty. Držíme se našeho projektu a Antonio je pro nás obzvláště výjimečný,“ stálo v prohlášení.

Samotný Giovinazzi tuto novinku pochopitelně kvitoval. „Je to pro mě sen, a je pro mě velkým potěšením, že mohu závodit v tomto týmu. Opravdu je pro mě čest reprezentovat značku Alfa Romeo,“ řekl.

Začátek první sezony však nedopadl podle představ. Maximem z prvních osmi závodů bylo jedenácté místo z Velké ceny Bahrajnu a spekulovalo se, zda angažování Itala bylo správné. Ovšem následovala Velká cena Rakouska, kde si Giovinazzi dojel pro první body. V dalším průběhu sezony se objevovaly informace, že pro sezonu 2020 by mohl Giovinazziho nahradit Nico Hülkenberg. To se však nakonec nestalo a mladého Itala uvidíme v seriálu formule 1 i následující sezonu. Jak dopadne, je prozatím ve hvězdách. Ovšem dnes se sluší alespoň popřát: Všechno nejlepší, Antonio!

Diskuse k článku

Napsat komentář