Přinesl tituly Kubicovi, Alonsovi nebo Sainzovi. Nyní seriál končí

Tento víkend představuje derniéru kdysi slavné Světové série Renault (dříve Nissan) formulí s osmiválcovými motory o objemu 3,5 litru a výkonu 530 koní. Podle vyjádření promotéra šampionátu byly plány na rok 2018 pro malý zájem zcela zrušeny.

2 Štítky: Motorsport Nissan Renault Zveřejněno 17. 11 2017 — Tomáš Richtr

V roce 1998 se zrodila Světová série Nissan na základech španělské formule Renault. Seriál pak měnil jména, ale promotér byl pořád stejný. V roce 2003 založil Renault vlastní Eurocup a o dva roky později se spojil právě s Nissanem a založili ‘Světovou sérii Renault 3.5’. Renault z něj udělal respektovanou událost, včetně doprovodných závodů Renault Trophy a dvoulitrových formulí.

V průběhu let se šampiony staly například Marc Gené, Fernando Alonso, Heikki Kovalainen, Robert Kubica, Kevin Magnussen nebo Carlos Sainz. Daniel Riccardo byl vyhlášen nováčkem sezony 2010, který skončil celkově druhý se ztrátou pouhých dvou bodů. Ve stejném roce startovali také Jan Charouz nebo současný pilot Toro Rosso Brendon Hartley (v ročníku 2011 byli dokonce oba týmoví kolegové). Po tři roky v seriálu jezdil další Čech Filip Salaquarda a v sezoně 2007 závodil Sebastian Vettel. Vicemistrem ročníku 2012 se stal dnes zesnulý Jules Bianchi. V červnu 2010 seriál dokonce zavítal do Brna.

Pro rok 2016 ale Renault v souvislosti s návratem do F1 světovou sérii zcela opustil a tento víkend v Bahrajnu startuje pouze deset formulí navzdory tomu, že se jede v rámci finále Mistrovství světa vytrvalostních závodů stylu Le Mans. Pro nedostatek startujících tak pořadatel zrušil plány na příští rok.

Dva týmy z šesti se příští rok objeví ve formuli 2, která doprovází velké ceny F1. Fortec a Lotus, který provozuje český Charouz Racing System. Ve formuli 2 ale nejspíš pojede se zcela novým jménem.

Diskuse k článku

Napsat komentář