Příběh: Jak Nyck de Vries k sedačce v AlphaTauri přišel

Cesta nizozemského závodníka do F1 byla krapet trnitá, po zisku titulu v F2 zamířil Nyck de Vries do formule E, kde se stal šampionem. Po udržování kontaktů v královně motorsportu a skvělému záskoku za nemocného Alexe Albona v Itálii ale přišel vysněný cíl. Od příštího roku bude de Vries stálým pilotem na startovním roštu, a proto nabízíme článek, který popisuje momenty, jež k tomuto úspěchu vedly.

Štítky: 2023 AlphaTauri Nyck de Vries Zveřejněno 16. 10 2022 — Vašek Štěpánek

Silná první sezona v F2

Nyck de Vries přišel do formule 2 v roce 2017 poté, co se prezentoval dobrými výkony ještě v nižší lize F3. Už od svých prvních dnů ve formuli 2 byl de Vries považován za velký talent a svou lichotivou pověst potvrdil hned během prvního víkendu v Bahrajnu.

Tam de Vries získal body v obou závodech, podobně pokračoval mladý Nizozemec také na okruhu v Barceloně a v prvním závodě v Monaku. Následující den ale přišlo něco naprosto nečekaného a opět se potvrdily de Vriesovi kvality.

De Vries do hlavního závodu v Monaku startoval druhý a díky skvělému startu se dostal do vedení. To udržel až do konce závodu a pilot stáje Rapax se mohl radovat ze své první výhry v F2, a byla to opravdu stylová premiéra v monackém knížectví.

Dechberoucí jízda na Hungaroringu

O rok později se de Vries pravidelně objevoval na nejvyšších příčkách společně s Russellem, Norrisem a Albonem, kteří mimo jiné v F1 už závodí. Velká cena Maďarska v roce 2018 byla ale pouze o dvou mužích – de Vriesovi a Norrisovi.

Silný déšť před závodem zapříčinil start na mokrých pneumatikách. S vývojem závodu ale trať oschla a začalo se přecházet na suché pneumatiky. De Vries zastavil příliš brzy, čímž se dostal do nevýhodné pozice vůči Norrisovi, který vedl závod.

De Vries ale předvedl úchvatnou jízdu a nejen, že dokázal svého soupeře dojet, Nizozemec se dokonce dostal do vedení a v cíli závodu měl pohodlný náskok přes šestnáct sekund. Jednalo se o další závod, kterým de Vries zaujmul.

Vykoupení v podobě titulů

Třetí sezona v F2 byla v podání de Vriese takřka one-man show. Pilot stáje ART sice nevstoupil do šampionátu šťastně, když se mu v úvodním víkendu nepodařilo získat body, ale v dalších devíti závodech se de Vries umístil na stupních vítězů.

Dohromady si de Vries vyjel dvanáct podií – což je v jedné sezoně F2 rekord. De Vries tak mohl budovat náskok nad druhým mužem v pořadí Nicholasem Latifim a své tažení dovedl až do zdárného konce v podobě titulu mistra světa F2.

Namísto F1 se ale junior Mercedesu přesunul do formule E ke stejnojmenné stáji. De Vries strávil v FE dva roky, přičemž se ve své debutové sezoně [2020/2021] stal šampionem – další důkaz de Vriesových dovedností.

Kontakt s F1

Jak už jsme zmínili, de Vries si i přes své závazky v FE udržel kontakty a vřelé vztahy s lidmi ve formuli 1. Díky známostem s Totem Wolffem se Nizozemec mohl zúčastnit i prvního tréninku na Velkou cenu Francie 2022 přímo s vozem Mercedesu.

Aby toho nebylo málo, de Vries odjel první trénink také se zákaznickým týmem – Williamsem a stalo se tak na okruhu v Barceloně. Následně se de Vries velmi často objevoval v garáži po boku Tota Wolffa a v zákulisí se začalo jednat.

Velké naděje ale de Vries neměl, koneckonců, i samotný šéf Mercedesu uvedl, že pro svého svěřence jednoduše nedokáže najít volné místo. Pomyslným vrcholem pak měla být účast v dalším tréninku v Itálii s Aston Martinem.

Skvostný a nečekaný debut

Po tréninkových jízdách dostal de Vries na italské Monze životní příležitost odjet závod s Williamsem, když byl povolán do služeb coby náhradník za nemocného Alexe Albona. Nutno zdůraznit, že bývalý šampion F2 a FE se s tímto úkolem vypořádal naprosto skvěle.

Ve svém nečekaném debutu de Vries deklasoval stálého jezdce Williamsu Latifiho a aby toho nebylo málo, Nizozemec zvládl i zabodovat. Náhradník stáje z Grove při své premiéře hned vyrovnal nejlepší výsledek týmu v letošní sezoně.

Výkon, který de Vries předvedl, stačil, aby si řekl o vstup do F1. Zájem o služby mladého pilota vzrostly a začalo se hovořit o angažmá ve Williamsu, AlphaTauri či Alpinu, a nakonec se de Vries dočkal. Od příští sezony bude týmovým kolegou Yukiho Tsunody v AlphaTauri.