Cynický Red Bull o De Vriesovi: Ve vytrvalostních závodech může udělat dobrou kariéru

Poradce Red Bull Motorsport Helmut Marko prozradil důvody, které vedly k vyřazení Nycka de Vriese po pouhých 10 závodech jeho nováčkovské sezóny F1.

Štítky: Helmut Marko Nyck de Vries Red Bull Zveřejněno 13. 07 2023 — GPF1.cz

Nizozemec byl po obtížném začátku svého působení ve sportu pod tlakem a poté, co skončil na Velké ceně Velké Británie poslední z těch, kteří ještě jeli, byl Daniel Ricciardo oznámen jako týmový kolega Yukiho Tsunody v AlphaTauri pro zbytek sezony. Pro jezdce, který se během titulových sezon ve F2 a Formuli E a silných výkonů ve vytrvalostním mistrovství světa označil za sílu, s níž je třeba počítat, tak končí nepříliš vydařené působení v F1.

S odkazem na de Vriesovo bodování v minulém období v týmu Williams Marko řekl deníku de Telegraaf:

“Podepsali jsme smlouvu s Nyckem, protože loni v Monze předvedl skvělý výkon. Očekávali jsme, že se letos svému týmovému kolegovi minimálně vyrovná, ale nestalo se tak. Ve skutečnosti byl vždy o tři desetiny pomalejší. Žádné zlepšení jsme nezaznamenali. Je mu 28 let, má spoustu zkušeností a také mnoho znalostí jako testovací jezdec v různých vozech F1. Nemyslím si, že ho můžete srovnávat s mladým nováčkem.

Na konci dubna v Baku začal víkend dobře a myslel jsem si, že předvede lepší výkon, ale pak opět havaroval. Bohužel ani jednou nepředvedl super kolo, kterým by nás ohromil.”

Rozhodnutí o změně dva závody před letní přestávkou se jeví jako tvrdé a zároveň kuriózní, protože Ricciardo se do sedačky vrací necelý rok poté, co ho McLaren pustil. K tomu, proč Red Bull a AlphaTauri reagovaly tak rychle a provedly výměnu, Marko zdůraznil:

“Museli jsme něco udělat. Proč bychom měli čekat a jaký je rozdíl v dalších dvou závodech, když nevidíte žádné zlepšení? Nyck je velmi milý chlapík, ale rychlost tam prostě nebyla.

Pokud jde o de Vriesovu budoucnost v F1, Rakušan dodal:

“Myslím, že to bude těžké. Ale zároveň si myslím, že to předvídal. Může si vybudovat skvělou kariéru ve vytrvalostních závodech.”