Pokud někdo příští rok výkonnostně uteče, ostatní rychle doženou ztrátu

Šéf formule 1 Stefano Domenicali je přesvědčen, že rozdíly mezi top týmy a středopolovými stájemi bude možné rychleji dohnat. Mají tomu pomoci nová pravidla a nově zavedený rozpočtový strop.

Štítky: 2022 Pravidla Stefano Domenicali Zveřejněno 30. 12 2021 — Vašek Štěpánek

Formule 1 má za sebou velmi podařenou sezonu 2021, kde o titul bojovaly dva týmy, závod vyhrálo celkem šest jezdců, což je nejvíc od roku 2012 a aby toho nebylo málo, na stupních vítězů jsme mohli vidět dokonce třináct jiných pilotů.

S příchodem nových pravidel ale existuje obava ohledně atraktivity sportu. Nová pravidla obecně rozdíly mezi týmy zvětšují a aby se dosáhlo vyrovnaného pole, je potřeba pravidla neměnit několik let, než se vše urovná a výkony se srovnají.

Šéf F1 Stefano Domenicali je ale ohledně nových pravidel optimistický a věří, že rozdíly mezi stájemi bude možné nově stahovat mnohem rychleji. „Je jasné, že s příchodem nových pravidel a rozpočtového stropu se rozdíly mezi týmy zvětší.

Zároveň jsem ale přesvědčen, že díky omezením, které nové předpisy přináší a díky menšímu manipulačnímu prostoru se tyto rozdíly snadněji, a hlavně mnohem rychleji doženou. Do toho navíc budeme mít rozpočtový strop,“ uvedl Domenicali.

Názor nového šéfa formule 1 podporuje i Ferrari, podle kterého bude příští rok hlavně o tom, jak a kdo dokáže reagovat na vzniklé problémy a odlišné jízdní vlastnosti vozů, a to hlavně na zatáčku roku během předsezonních testů.

„Je možné, že na začátku sezony uvidíme mezi týmy velké rozdíly. Nemusíme být ani v první polovině startovního pole, ale řekl bych, že díky zcela novým pravidlům budou důležité především rychlé reakce na vzniklé problémy.

Při takové změně pravidel nemůžete vědět, co se stane a kdo a jak na tom bude. Během sezony budou vozy procházet nemalým vývojem a v průběhu několika měsíců vznikne zcela nové auto,“ zamýšlí se nad budoucím rokem Binotto.