Co se Bottas za těch pět let s Hamiltonem naučil?

Valtteri Bottas, který od příští sezony bude hájit barvy Alfy Romeo, prozradil, jak ho pět let soubojů s Lewisem Hamiltonem naučilo lepšímu mentálnímu myšlení.

Štítky: Lewis Hamilton Mercedes Valtteri Bottas Zveřejněno 29. 12 2021 — Vašek Štěpánek

Finský závodník se k Mercedesu připojil před začátkem sezony 2017, kdy formuli 1 překvapivě opustil Nico Rosberg. Bottas přišel do týmu s nadějí, že svého německého kolegu napodobí a bude moci bojovat o tituly mistra světa.

To se ale nestalo, Lewis Hamilton svého nového týmového kolegu pravidelně porážel a v letech 2017-2020 poměrně s přehledem vyhrál mistrovství světa a letos Britovi jen těsně utekl pátý mistrovský titul v řadě. Bottas se tak sám dostal do pozice ‚týmové dvojky‘.

Vítěz deseti Grand Prix nyní míří do Alfy Romeo, kde nahradí odcházejícího Kimiho Räikkönena a podle vlastních slov jde do nového týmu s lekcemi, kterým čelil v posledních letech a které mu udělil Lewis Hamilton.

„Rozhodně jsem se toho o sobě hodně naučil. Zjistil jsem, že tento sport je mnohem více o mentalitě. Když srovnám fyzické a psychické nároky v prostředí formule 1, musím tvrdit, že tento sport jako velká většina o hlavě.

Honda bude mít v Číně speciální značku pro elektromobily

Určitě jsem se naučil přijímat chyby, řešit je a poučit se z nich. Je to ta část učení, kdy k sobě musíte být upřímní a nesmíte být zaslepení lepšími výsledky, které jste předvedli. Řekl bych, že právě toto je jedna z nejdůležitějších věcí v F1,“ zamýšlí se Bottas.

Rodák z Nastoly v Mercedesu sice nebojoval o titul mistra světa, jak si sám přál, ale výrazně pomohl svému týmu k zisku pěti pohárů konstruktérů v řadě. Ze 101 závodů pro stříbrné šípy získal Bottas 10 výher a 47 podií.

Je ale férové zmínit, že Bottas nastoupil do rozjetého vlaku, který byl vybudován kolem Lewise Hamiltona a sám Hamilton není pilotem, kterého je snadné zdolat. Fin svého kolegu vždy označoval za skvělého jezdce.

„Vždy existovalo riziko, že se budu až příliš snažit. Leckdy jsem si nedal dostatek času na přípravu a chtěl jsem dokázat, že jsem pro Lewise důstojným soupeřem. Věřím, že bych byl schopen dosahovat podobných výsledků jako on.

Jenže, když se něco nepovede, Lewis je na sebe až příliš přísný, což ho motivuje. Má skvělou pracovní morálku, kdy obětuje opravdu hodně svého času prací s inženýry a je rozhodně velmi, velmi talentovaný, což je zásadní.

Já měl problémy s tím být na sebe tvrdý a jistých chvílích se mi to vymstilo. Jako pozitivum ale vnímám, že jsem se toho opravdu hodně naučil a vím, co musím dělat, abych byl fit. Vím, jak a kde si mám odpočinout a co dělat mezi závodními víkendy,“ dodal Bottas.