Počet předjížděcích manévrů klesl na polovinu

Skoro o padesát procent méně předjížděcích manévrů oproti sezoně 2016 bylo k vidění v letošním ročníku formule 1. Ta nabídla nová pravidla, která přinesla širší vozy s vyšší přilnavostí. Ty sice jezdcům umožnily zajíždět rychlejší časy, ovšem zvýšila se i aerodynamická citlivost vozů, což ztížilo pronásledování jiného monopostu a tím pádem i předjíždění.

Štítky: Sezona 2017 Statistiky Zveřejněno 5. 12 2017 — Lukáš Štěrovský

Analýzu dat provedl oficiální dodavatel pneumatik pro formuli 1, společnost Pirelli. Celkový počet předjetí v letošní sezoně klesl na 435 oproti loňským 866 manévrům; sezona 2016 ale obsahovala o jeden závod navíc. Rok 2016 byl rovněž rekordním v počtu předjetí, když nabídl největší počet od osmdesátých let minulého století.

Oproti tomu sezona 2017 zaznamenala nejméně předjíždějících manévrů od roku 2009, kdy bylo k vidění 211 předjetí. O rok později bylo zavedeno DRS a statistika se výrazně zlepšila. Letošní rok byl tak nejslabším na předjížděcí manévry od představení tohoto systému na snížení odpory vzduchu na zadním křídle.

Největší množství předjetí letos nabídl závod v Baku, a to 42. Na opačném spektru tabulky se nachází ruské Soči, kde došlo k jedinému manévru. Z jezdců byl na tom nejlépe Daniel Ricciardo se 43 manévry, z nichž hned 13 předvedl v Grand Prix Velké Británie, kde se po penalizaci prokousával startovním polem vzhůru. Druhý nejlepší byl Max Verstappen (22 předjetí). Zajímavý triumf si připsal Lance Stroll, který po slabších kvalifikacích musel hodně bojovat v prvních kolech závodů. A právě tam získal nejvíce pozic napříč sezonou ze všech jezdců, a to 36.

Diskuse k článku

Napsat komentář