Red Bull překonal legendární Lotus

Vítězství Verstappena, Russell opět v elitní pětce a nejlepší výsledek pro Zhoua. Závod v zemi javorových listů nabídl další řadu zajímavostí a statistik. Následující článek dává připomenout těm největším perlám…

Štítky: GP Kanady Statistiky Zveřejněno 21. 06 2022 — Vašek Štěpánek

Red Bull zásluhou Maxe Verstappena vyhrál šestý závod v řadě. Jde o druhou nejdelší sérii výher v historii týmu – rekord stále drží Sebastian Vettel z roku 2013, kdy se Red Bull radoval celkem devětkrát v řadě.

Nizozemec v Kanadě vyhrál svůj 26. závod v kariéře. Tímto triumfem se Verstappen dostal v historických tabulkách na deváté místo a přeskočil Jima Clarka a Nikiho Laudu (oba 25 výher ve formuli 1). Verstappenovi je přitom stále jen 24 let.

Red Bull si v historických tabulkách mezi týmy taky polepšil – v Kanadě si stáj zajistila už svůj 82. triumf. Touto výhrou Red Bull povyskočil na páté místo v tabulkách a přeskočil i Lotus.

Rudí býci v Kanadě vyhráli poprvé od roku 2014, tehdy se ale radoval Daniel Ricciardo, pro Verstappena jde o vůbec první výhru v zemi javorových listů.

Audi Urbansphere Concept odhalen jako autonomní minivan

Carlos Sainz v Kanadě získal 11. podium v kariéře, na vítězství ale stále čeká. Rekord s nejvíce podii bez výhry drží Nick Heidfeld (13). Sainz se tomuto nešťastnému číslu pomalu přibližuje.

Lewis Hamilton si dojel pro své teprve druhé podium v letošní sezoně. Třetí místo v Kanadě tak zatím představuje vyrovnání Britova nejlepšího výsledku v roce 2022.

To první podium získal Hamilton hned v Bahrajnu (první závod sezony), zároveň to bylo až do Kanady naposled, kdy sedminásobný šampion v závodě porazil George Russella. Poměr jezdců Mercedesu na závody je tak nyní 7:2

U Russella ještě chvíli zůstaneme… mladík jako jediný dokázal v letošní sezoně zabodovat zatím v každém závodě. Pilot Mercedesu to ale ještě dokázal vyšperkovat – je jediným, kdo letos dokončil všechny odjeté závody v nejlepší pětce (v Kanadě skončil čtvrtý).

Šesté místo Estebana Ocona vyrovnalo zatím nejlepší výsledek Alpinu v letošní sezoně, v Džiddě dojel Francouz také šestý.

Fernando Alonso potřetí v řadě proťal cílovou pásku na sedmém místě. V Kanadě mu ale tato série skončila kvůli dodatečné penalizaci, kvůli které se Španěl propadl až na místo deváté.

Pro své druhé body v kariéře si v Kanadě dojel také nováček u Alfy Romeo Guanyu Zhou, v cíli byl odmáván na deváté příčce, ale díky Alonsově následné penalizaci si o příčku polepšil.

Lance Stroll na Aston Martinu dokázal v domácím závodě bodovat. Už předtím v kariéře se mu to dvakrát povedlo. Zajímavostí ale je, že Stroll dokázal doma získat body jen v případě, kdy byl z kvalifikace vyřazen už v její první části.

Charles Leclerc v posledních šesti závodech dokončil Velkou cenu na podium pouze jednou (Miami) a během té samé doby se z jeho náskoku (46 bodů) na čele stala 49 bodová ztráta na lídra šampionátu.