První Grand Slam Ferrari po 12 letech a další statistiky z Austrálie

Ferrari oprášilo staré zápisky do historických knih, Leclercův první grand slam a bod Alexe Albona. Austrálie se stala místem hned několika zajímavých statistik. Ty největší perličky vyzdvihuje následující článek…

Štítky: GP Austrálie Statistiky Zveřejněno 11. 04 2022 — Vašek Štěpánek

Leclerc je díky triumfu v Austrálii v čele šampionátu s náskokem 34 bodů, což je víc, než vedl lídr průběžného pořadí mistrovství světa v celé loňské sezoně.

Od roku 2012 (Fernando Alonso) je Leclerc prvním pilotem Ferrari, který vede šampionát s větším náskokem, než je maximální zisk bodů za závod (aktuálně 25).

Leclerc v Albert Parku dominoval a dojel si pro svůj první grand slam v kariéře (pole position, vedení v každém kole závodu, nejrychlejší kolo závodu a vítězství). Posledním pilotem Ferrari, který toto dokázal byl Alonso v Singapuru 2010.

Ferrari se v Austrálii daří – z posledních čtyř závodů jich zde Maranello vyhrálo tři, před Leclercem to byl Sebastian Vettel v letech 2017 a 2018.

Díky druhému místu je Pérez aktuálně před Maxem Verstappenem v průběžném mistrovství světa, poprvé za dobu v Red Bullu.

Russell získal první podium s Mercedesem, navíc díky němu drží stáj z Brackley rekord, že v hybridní éře skončil alespoň jeden stříbrný šíp v Austrálii na stupních vítězů.

Hamilton dojel v Austrálii čtvrtý, je to poprvé rok roku 2014, kdy se sedminásobný šampion v Melbourne neobjevil na bedně.

Mercedes díky třetímu a čtvrtému místu v Albert Parku získal dohromady 27 bodů – nejvíc ze všech týmů ve startovním poli.

McLaren poprvé v sezoně dojel na bodech s oběma vozy – Norris skončil pátý a Ricciardo šestý, pro Australana jde navíc o první body v celé sezoně.

Esteban Ocon pokračuje v dobré formě. Zatím v každém z letošních závodů se objevil mezi nejlepšími sedmi v cíli.

Bottas skončil osmý, to znamená, že prodloužil svou bodovací šňůru v Austrálii, která započala už v roce 2017.

Alex Albon získal v Melbourne své první body od návratu do F1, zároveň to jsou první body pro Williams v Austrálii od roku 2017, tehdy bodoval Felipe Massa.

Carlos Sainz odstoupil už ve druhém kole, tím skončila sedmnáct závodů dlouhá série umístění na bodech pro španělského závodníka.