Miami má premiéru, a přesto spoustu poutavých statistik

Formule 1 je vůbec poprvé v historii v exotickém Miami. O kolikátou lokaci, kterou F1 v USA navštívila, se jedná? Kolikáté podium může o víkendu získat McLaren? To a další perličky ve statistikách vyzdvihuje následující článek.

Štítky: GP Miami Statistiky Zveřejněno 6. 05 2022 — Vašek Štěpánek

Miami International Autodrome bude v pořadí už 11. místem v USA, na kterém se uskuteční závod formule 1. Zároveň jde o 77. okruh v historii, který uspořádal alespoň jednu Grand Prix.

Letos to je poprvé od roku 1984, kdy měla Amerika v jedné sezoně hned dvě destinace – letos jimi jsou Austin, a právě nové Miami. V roce 1984 pořádaly závody Dallas a Detroit. Miami je také jediným okruhem, který si letos odbyde svou premiéru.

Pokud v neděli vyhraje Lewis Hamilton, prodlouží svou úchvatnou sérii 16 sezon s alespoň jedním vítězstvím. Zároveň by Brit vyhrál už na 32. odlišném okruhu v kariéře.

Pokud v Miami získá McLaren opět další podium, bude to už 400. umístění na stupních vítězů v historii týmu.

Stane-li se Max Verstappen vítězem premiérového závodu v Miami, vyrovná v počtu vítězství Nica Rosberg (23).

Lewis Hamilton dokázal vyhrát zatím všechny závody v Americe hned na první pokus – v roce 2007 v Indianapolis a v roce 2012 v Austinu.

Pokud alespoň jeden z jezdců Mercedesu dojede závod mezi prvními třemi, bude se jednat už o 175. podium pro stříbrné šípy.

Podobně je na tom Williams, pokud stáj z Grove dojede na stupních vítězů, bude to historicky 250. podium pro britský tým.

Pokud by se Alonsovi podařilo ukořistit druhé místo, překonal by hranici 2000 bodů za celou svou kariéru v královně motorsportu.

Sebastian Vettel by se také mohl dočkat velkého milníku – pokud Němec povede závod alespoň po dobu jednoho kola, bude se jednat už o 3500. kolo ve vedení ve Vettelově kariéře.

Na závěr připomene smutné výročí. V neděli to bude už 40 let od smrtelné nehody Gillese Villeneuva v belgickém Zolderu, kde Kanaďan nešťastně zahynul. Jeho syn Jacques následně v roce 1997 získal titul mistra světa.