Pět pilotů, pro které může být letošní sezona kritická

Rok 2021 může být naprosto klíčový hned pro několik pilotů v aktuálním startovním poli. O koho přesně jde a co konkrétně zmíněným jezdcům hrozí?

Štítky: George Russell Lando Norris Mick Schumacher Sebastian Vettel Valtteri Bottas Zveřejněno 24. 03 2021 — Vašek Štěpánek

Valtteri Bottas

Pro Bottase půjde už o pátou sezonu v Mercedesu. Za tu dobu se Finovi podařilo vyhrát devět závodů, což je objektivně málo, když uvážíme, jakou velkou výkonnostní výhodu Mercedes v posledních letech měl.

Druhý pilot Mercedesu bude letos pod tlakem nejen ze strany Lewise Hamiltona, musí se ohlížet i za sebe. Na jeho místo se chce vehementně dostat George Russell. Ten vloni zaskakoval za nemocného Hamiltona při GP Sachíru a nevedl si vůbec špatně, dokonce si počínal lépe než právě Bottas.

Je tedy pouze na Bottasovi, jak se s tímto tlakem vypořádá. Dobré pro něj je, že situaci má ve svých rukou, o to horšímu tlaku ale může čelit a o to horší může Fin výsledky podávat. To by mohlo zapříčinit odchod z Mercedesu.

Lando Norris

Mladý Brit bude letos čelit opravdu velké výzvě. Po odchodu Carlose Sainze, přichází do týmu Daniel Ricciardo, který je vnímán jako jeden z nejkvalitnějších pilotů v současné F1. Pro Norrise bude klíčové, aby s Ricciardem držel krok, nebo jej v ideálním případě dokázal porazit.

Landu Norrisovi na konci této sezony totiž končí smlouva s McLarenem, ten má od letošní sezony nového dodavatele motorů – Mercedes. Je tedy docela možné, že pokud nebude Norris dostatečně rychlý, bude chtít Mercedes do britského týmu posadit jednoho ze svých pilotů. V úvahu přichází George Russell, pokud by Bottas zůstal v Mercedesu.

Sebastian Vettel

Vettel začíná novou kapitolu. Poté, co byl de facto vyhozen z Ferrari, bude Němec potřebovat svěží restart. Aston Martin je pro to ideální volbou. Tým se rozrůstá a není vystaven takovému tlaku, jako právě Ferrari.

Vettelovým týmovým kolegou bude Lance Stroll, syn majitele týmu Lawrence Strolla. Otázkou tak zůstává, zda Vettel bude schopný mladého Strolla porazit.

Pokud čtyřnásobný šampion selže, bude to pro něj relativně velká potupa, Stroll totiž není zrovna označován za nejlepšího pilota ve startovním poli. V takovém případě by se asi slušelo ze sportu odejít.

Mick Schumacher

Schumachera čeká první sezona ve formuli 1 s americkým týmem Haas. Jeho týmovým kolegou bude další nováček ve formuli 1 Nikita Mazepin, jehož otec do týmu investuje a bude investovat nemalý balík peněz. To se ostatně projevilo i v letošním zbarvení. Tím dal Haas poměrně jasně najevo, kolem koho budou chtít budovat tým.

Dalším zdrojem tlaku je Mickovo příjmení. Nový pilot Haasu je synem sedminásobného mistra světa Michaela Schumachera. To vyvolává nostalgickou atmosféru, ale zároveň velká očekávání.

Mladý Schumi ale musí čelit Mazepinovi, od toho se sice očekávají časté nehody a kdejaké skandály, faktem ale je, že Rus je velmi rychlý a bude chtít svého kolegu porazit. Pokud se tak opravdu stane, bude mít Schumacher následující sezony nemalé problémy.

George Russell

Russellovi na konci sezony končí tříletý kontrakt s Williamsem. Pravděpodobně nehrozí, že by se jej chtěl tým zbavit, spíše naopak – Russell by asi rád odešel z Williamsu. K tomu mají pomoci výkony, které Russell doteď předváděl.

Kam s ním? Na konci této sezony končí smlouva Hamiltonovi a Bottasovi u Mercedesu a Norrisovi u McLarenu. Pokud by alespoň jeden z nich nepodával dobré výkony, mohl by být nahrazen právě nynějším pilotem Williamsu, o kterém se říká, že je jedním z největších talentů posledních let.