Jet Sprint na okruhu, kde se pět let nezávodilo, není “moudré”

Velká cena Číny do kalendáře vrací poprvé od roku 2019 a je to hned první letošní Sprint víkend. Závodníci se ale obávají, že to nebyla zrovna šťastná volba.

Štítky: GP Číny Zveřejněno 9. 04 2024 — GPF1.cz

“Ano, je to velmi chytré,” řekl ironicky Max Verstappen. A pak dodal: “Myslím, že to není skvělé, řekněme, to takhle udělat. Protože když už jste delší dobu mimo trať, myslím, že nikdy nevíte, co zažijete, že? Takže by bylo lepší, kdybychom tam měli normální závodní víkend. Ale na druhou stranu by to asi bylo trochu víc okořeněné, a to by možná diváci rádi viděli. Ale jo, čistě z pohledu jízdy, z pohledu výkonnosti toho sportu si myslím, že to není nejchytřejší. Ale ano, uvidíme, co z toho bude. Chci říct, že jsem tam vždycky rád jezdil. Takže jo, doufám, že se nám podaří co nejlépe zasáhnout do dění na trati a snad nebudeme muset na autě příliš věcí dolaďovat.”

V pátek se jede jediný trénink před kvalifikací na Sprint, který se jede v sobotu před kvalifikaci na nedělní velkou cenu.

“Doufám, že nebudou žádné problémy s tratí, s odtokovými otvory a podobně,” řekl Sergio pérez. “To by nás prostě vyvedlo z míry. Ale myslím, že pro show je to asi dobré. Je to dobrá věc. Ale myslím si, že z hlediska přípravy to bude určitě taková, která bude hodně těžká, protože jsem tam třeba s Red Bullem nikdy nezávodil, takže toho bude docela dost na jeden trénink.”

A Carlos Sainz dodal:

“Myslím, že to jsou dvě různá témata. Myslím, že Čína jako závodní okruh je skvělá. Myslím, že je to jeden z našich nejoblíbenějších pro všechny. Je to prostě skvělá závodní trať a trať, která nabízí dobrou možnost předjíždění, takže Sprint tam má smysl. Zároveň jsme na briefingu jezdců říkali, že FIA a Formuli 1 říkáme, že s takovými auty jet na trať s hodinovým tréninkem a rovnou do kvalifikace, s předpisy, které nám dali, s opotřebením podlahových desek a podobnými věcmi, a s tím, jak záludný může být jeden náraz, si myslím, že není dobrá volba rozhodnout se po čtyřech nebo pěti letech absence nasadit Sprint.

Slyšeli jsme také, že se chystá obnovení povrchu, takže Istanbul 2.0 je možná v plánu! Jo, doufám, že ne. Takže ano, ukazuje to jen na nejistotu. Možná pro vás doma je to vzrušující, ale pro inženýry a jezdce je to něco, co bychom podle mého názoru neměli riskovat a udělat si normální víkend.”


Nové číslo online magazínu KOLO na KOLO

  • Víme, co všechno a proč se odehrává v Red Bullu
  • Jak Hamilton mazaně vyjednal smlouvu s Ferrari, a obešel všechny
  • Opravdu nejsilnější parnerství v F1
  • Bernie Ecclestone, jak jej neznáte
  • O prvním automobilovém závodě

PŘEDPLATNÉ na webu kolonakolo.cz