Novým prezidentem FIA je Mohammed Ben Sulayem z Dubaje

Novým nejmocnějším mužem světového automobilismu v roli prezidenta Mezinárodní automobilové federace se v pátek 17. prosince na základě hlasování národních autoklubů stal Mohammed Ben Sulayem.

Štítky: FIA Mohammed Ben Sulayem Zveřejněno 17. 12 2021 — Tomáš Richtr

Mohammed Ben Sulayem po dvanácti letech střídá Jeana Todta, jemuž vypršel třetí mandát a dále tedy kandidovat nemůže. Sulayemovým protikandidátem byl Brit Graham Stoker, dosavadní viceprezident.

Ben Sulayem se narodil v bohaté dubajské rodině a sám aktivně závodil. Má čtrnáct titulů středovýchodního šampiona rallye. Nastoupil také ve WRC s Toyotou.

Po skončení závodní kariéry se v roce 2005 začal věnovat činnosti Automobilového a cestovního klubu Spojených arabských emirátů.  V letech 2013 až 2017 působil jako viceprezident FIA pro mobilitu a turistiku. Pokusil se kandidovat na prezidenta FIA už v roce 2013, ale svou kandidaturu nakonec stáhl.  V roce 2017 se proti Todtovi už nepostavil.

Před páteční volbou Ben Sulayem řekl, že nemá v plánu přemístit sídlo FIA z Paříže do Dubaje.

Ben Sulayemův záměr je do chodu FIA více zapojit národní federace, tou českou je Autoklub České republiky. Chce dále navýšit aktivity motorsportu, posílit diverzitu a inkluzi a být myšlenkovým lídrem v oblasti udržitelné mobility.