Talent, nervy a peníze – sen nového šampiona F2 Piastriho za šest milionů dolarů

Oscar Piastri je po Leclercovi a Russellovi další obrovský talent, který čerstvě vyhrál závodní sérii formule 2 hned ve svém prvním roce. Do F2 se nyní vrátit už nemůže, ale v dohledné době se očekává jeho posun do nejvyšší ligy… zde je příběh nového mistra světa F2.

Štítky: Formule 2 Oscar Piastri Zveřejněno 18. 12 2021 — Vašek Štěpánek

Vše začalo koupí závodního autíčka, které Chris Piastri koupil na své služební cestě v USA svému šestiletému synovi Oscarovi. Tento moment v malém klukovi probudil velkou lásku a vášeň pro motorsport a rychlá auta.

Nyní je Australanovi 20 let a je doslova před branami do formule 1. Tým Alpine minulý měsíc potvrdil Piatriho v roli rezervního jezdce. To prakticky znamená, že nebude-li moc jeden z jezdců francouzského týmu nastoupit do závodu, nahradí jej právě rodák z Melbourne.

Otázkou ale je, jak se malý kluk z Austrálie probojoval takhle daleko a čeká na svou šanci v F1? Rozhodně za to může talent, který Piastri evidentně má. Dále je potřeba vytrvalost, silné nervy, správní lidé v okolí a peníze, hodně peněz. Chris Piastri odhaduje aktuální sumu na zhruba šest milionů dolarů, které byly potřeba do Oscara investovat.

Nemalé množství peněz vynaložené do rozvoje mladého závodníka se ale vyplatily! Oscar Piastri se o víkendu v Abu Dhabi stal mistrem světa formule 2, před ním tuto kategorii vyhráli například Charles Leclerc, George Russell nebo vloni Mick Schumacher.

Renomé juniora Alpinu je ale velmi kvalitní. Piastri totiž vyhrál F2, o rok dříve dominoval ve formuli 3 a ještě předtím si podmanil závodní sérii formule Renault – všechny tyto série Oscar ovládl hned ve své první sezoně a takové výsledky nejsou obvyklé…

Za Piastriho vzestupem je z velké části zodpovědný i jeho otec Chris, který je v čele úspěšné firmy a do svého syna investoval nemalou část peněz. I když jsou finance důležité, není to klíčový faktor pro vstup do královny motorsportu.

„Hodně lidí si myslí, že většina kluků v F1 je tam díky tátově velké šekové knížce. Není to ale pravda. Jistě peníze mohou hodně pomoc, ale je potřeba mít především talent, obětavost a nasazení, které vás dostane až do nejvyšších lig.

Ano, je pravda, že mám za sebou úspěšnou firmu, která mi v Oscarově rozvoji hodně pomohla. Nejsem ale zase v takové pozici, abych chodil po ulici a rozhazoval po ní denně sto dolarů a šel si dál svojí cestou,“ uvedl Piastri starší.

Není pochyb o tom, že i Piastriho rodina je ‚zblázněna‘ do závodních aut. Chris Piastri dále vzpomínal na Oscarovy pohádky před spaním, byly to odborné knihy o autech. Následně se možná budoucí hvězda motorsportu zúčastnila závodu s autíčky na dálkové ovládání.

Mezi 20 až 30letými chlapci a chlapy získal malý Oscar třetí místo, a to mu bylo teprve šest let. O tři roky později se Piastri zúčastnil prvního motokárového závodu, jeho největším hrdinou byl australský šampion motokár James Sera.

„James Oscara během dalších dvou let naučil závodit. Poradil mu, kdy a jak má předjíždět, o čem je třeba během závodu přemýšlet a jak se vyhnout kolizím. Jsem přesvědčen, že Oscar dostal tu nejlepší možnou školu hned za začátku kariéry.

Když mu (Piastrimu mladšímu) bylo čtrnáct, zúčastnil se motokárového závodu v Le Mans, kde obsadil třetí místo, byla to skvělá jízda a tam jsem nejen sebe přesvědčil, že Oscar má opravdu velký dar a cit pro závodění. Následovala další těžká rozhodnutí.

Měli jsme zůstat v Austrálii nebo to zkusit v Evropě? Nakonec jsme si s rodinou vybrali Evropu a Oscar tak mohl pokračovat ve svém učení a posunu. Testovali jsme na tratích snad v každé evropské zemi. Často jsme vstávali už ve čtyři hodiny ráno,“ vzpomíná Piastriho otec.

Následně ale přišel pro Piastriho zásadní kariérní krok – přechod do formule Renault, kde na sebe mladý Australan upozornil řadou velmi silných výsledků, o rok později v roce 2019 se Piastri přesunul do formule 4, kde v Abu Dhabi získal titul.

Od té doby je Piastri pod dohledem médií a byl označen za někoho, o kom se v budoucnu bude velmi často hovořit. Titul Piastrimu zajistil místo pro nadcházející sezonu 2020 v týmu PREMA ve formuli 3, kde je potřeba složit poplatek ve výši půl milionu.

Zde už šlo o pořádný balík peněz, a tak se Chris Piastri obrátil na bývalého pilota F1 Marka Webbera, který mladému Oscarovi začal pomáhat. Byl to právě ex-pilot Red Bullu, který tým PREMA přesvědčil o podepsání smlouvy s mladým Piastrim.

Spolupráce se vyplatila, dnes je Oscar šampionem už i formule 2 a má velmi dobře nakročeno k tomu, aby se stal dalším Australanem působícím v té nejvyšší závodní kategorii. I přes vydatné finanční náklady Chris svých investicí nelituje a je připraven svého syna podporovat i do budoucna.