Nový pokus: Nyní samotná F1 zakládá dívčí formulový šampionát

Během víkendu v texaském Austinu vedení F1 potvrdilo, že pracuje na zbrusu nové sérií závodů pro ženy, detaily zatím uvedeny nebyly. Cílem bude zajistit soutěžícím lepší šanci dostat se do královny motorsportu. Nová série nemá nahradit již existující W Series.

Štítky: FIA formule 1 W Series Zveřejněno 24. 10 2022 — Vašek Štěpánek

Formule 1 prahne po závodnici, výhledově ale zatím žádná žena nemá na vstup do F1 šanci. To chce vedení šampionátu změnit, a proto pracuje na nové závodní sérii, která by mohla dát některé z žen větší naději.

Oznámení o plánovaném projektu přichází v době, kdy vysvitly najevo nemalé finanční potíže existujícího šampionátu W Series. Letošní šampionát musel být o dva závody dříve předčasně ukončen, o úplný konec by se snad jednat nemělo.

Majitelé šampionátu W Series už potvrdili, že dávají dohromady rozpočet a shánění sponzory pro ročník 2023. Na začátku příštího roku má být také prezentován plán samotné formule 1, která chce rozjet svůj vlastní ‚ženský‘ šampionát.

Mnoho informací nemáme, jediné, co bylo nepřímo odhaleno je to, že sezona nové závodní série by mohla mít 10 závodů. Šampionátu by se mělo zúčastnit 12 až 15 závodnic a věkový limit by měl být nastaven od 16 let.

Sedminásobný šampion Lewis Hamilton se přímo v Austinu nelichotivě vyjádřil na adresu FIA a vedení F1. Podle jezdce Mercedesu není ženám poskytován dostatečný prostor pro vývoj a zvětšování nadějí na vstup do F1.

Brit dále pokračoval, že zná mnoho jezdkyň, které by si šanci v F1 zasloužily a každým rokem se jejich počet zvětšuje. Nová závodní série si tak dává za úkol tyto neduhy odstranit a znovu přiblížit svět formule 1 i něžnému pohlaví.