Jakou má šampionát F1 finanční hodnotu?

Popularita formule 1 roste, s tím se zvyšují i její komerční zisky a samozřejmě i celková hodnota. Na kolik přesně ale celý cirkus F1 vyjde? Saúdská Arábie se nedávno snažila koupit komerční práva sportu v hodnotě 20 miliard dolarů. Skutečná hodnota je ale trochu odlišná…

Štítky: formule 1 Liberty Media Zveřejněno 30. 01 2023 — Vašek Štěpánek

Když na přelomu let 2016 a 2017 investiční společnost Liberty Media kupovala komerční práva formule 1 od Bernieho Ecclestona, stačilo ji k tomu ‚pouze‘ 4,5 miliardy dolarů. S rostoucí sledovaností se ale cena královny motorsportu zvýšila.

Z velké části může za větší popularitu sportu seriál Drive to Survive na Netflixu. Ať už se vám dokument od streamovacího giganta líbí nebo ne, formuli 1 přinesl řadu nových a mladých fanoušků – efekt Netflixu je patrný především v Americe.

Minulou sezonu sledovalo formuli 1 na televizní stanici ESPN v průměru 1,2 milionu diváků a relace hlásí rekordní sledovanost. Podle Forbesu se F1 zařadila mezi nejsledovanější ligové sporty na světě a její vliv může dále růst.

Nedávno se komerční práva královny motorsportu pokoušela odkoupit Saúdská Arábie, a to v hodnotě necelých 20 miliard dolarů. Liberty Media ale nabídku odmítla a svůj výdělečný produkt si chce několik dalších let ponechat.

Saúdové byli se svými 20 miliardami štědří, neboť se celková hodnota sportu odhaduje na 17,1 miliard, což je v přepočtu 385 miliard korun. Jen čas ukáže, jak moc se bude formuli 1 dále dařit, ale zatím vše nasvědčuje tomu, že hodnota F1 ještě poroste…