Nelichotivý rekord, který bude chtít Verstappen ještě letos zase odevzdat

Verstappen je nyní držitelem ne moc chtěného rekordu. Na straně druhé je v unikátním postavení, kdy má šanci se tohoto ‚nepříjemného‘ rekordu zbavit…

Štítky: Historie Max Verstappen Stirling Moss Zveřejněno 12. 09 2021 — Vašek Štěpánek

Formule 1 je pokryta všemi možnými statistikami, ale ta, které nebyla věnována dostatečná pozornost, byla ve skutečnosti důležitá – Verstappenovo sedmnácté vítězství ve formuli 1. Pilot Red Bullu je tak nyní držitelem rekordu nejvíce výher bez mistrovského titulu, předešlým držitelem byl Stirling Moss.

Jenže, jakmile někdo překoná rekord, ve většině případu o něj nepřijde, ale ve Verstappenově situaci to možné je. Samotný Verstappen se tohoto rekordu moc rád zbaví už na konci této sezony.

Podcast: Anatomie vítězství McLarenu a kontroverzní havárie na Monze

Všech 16 jezdců, kteří mají více výher než Verstappen, získali alespoň jeden titul. Je však téměř nemyslitelné, aby se Max Verstappen alespoň jednou ve své kariéře nestal mistrem světa. Navíc díky své hvězdné formě může slavit už za tři měsíce. Je proto velmi pravděpodobné, že se nechvalný rekord časem opět navrátí k Mossovi.

Pokud by se měl Verstappen s Mossem srovnávat, jde o velice obtížnou věc, jelikož oba závodili v naprosto odlišných érách formule 1. Oba ale mají společné to, že prokázali své schopnosti a um.

Pokud na konci této sezony Verstappen skutečně získá mistrovský titul, půjde spíše o potvrzení jeho kvalit než o důkaz. Co se Mosse týče, je jedno zda má nula, tři nebo pět titulů. Poselství a talent, který ve své době prokázal z něj dělají nesmrtelného velikána tohoto sportu.

Že je tento rekord absurdní dokazuje pravidelnost toho, jak Moss svůj rekord ztratí a následně jej zase získá zpět. Své by o tom mohl říct i Nico Rosberg, který měl v roce 2016 na svém kontě celkem 23 vyhraných závodů, překonal Mossův rekord a v posledním závodě jej získal Moss zpět, jelikož Rosberg se v roce 2016 stal mistrem světa.

 Podobnou situaci zažil i Nigel Mansell v roce 1992. Tehdy měl Mansell na kontě dokonce 29 vítězství ve formuli 1. Rekord se opět vrátil k Mossovi. Mansell totiž v Maďarsku 1992 získal svůj jediný titul mistra světa.

U samotného Verstappena jen velmi málo lidí pochybuje, že se stane mistrem světa. Zde je spíše otázka ‚kdy‘ než ‚jestli‘ a v současnosti se zdá, že odpověď na ‚kdy‘ by mohlo být 12. prosince 2021 při Velké ceně Abu Dhabi.

Mercedes odhaluje ostrý sedan – AMG EQS 53 4MATIC+