Fenomenální triumf McLarenu, kandidáti na titul zase kolidovali

Velká cena Itálie přinesla druhým rokem v řadě poměrně nečekaného vítěze a další kontroverzi. Po více než třech letech se z vítězství radoval Daniel Ricciardo! Pomohl mu k tomu skvělý start a kolize Hamiltona s Verstappenem.

Štítky: Daniel Ricciardo GP Itálie Zveřejněno 12. 09 2021 — Vašek Štěpánek

Daniel Ricciardo předvedl skvělý start, který následně ovlivnil nejen jeho závod. Pilot McLarenu se tak za první šikanou dostal do vedení a měl solidní tempo. Na druhém místě se udržel Max Verstappen před Norrisem a Hamiltonem, který jako jediný z vedoucí skupiny startoval na tvrdých pneumatikách.

Hned v úvodním kole došlo ke kolizi mezi Sainzem a Giovinazzim, naštěstí mohli oba pokračovat, pilot Alfy Romeo se ale ze šestého místa propadl na místo poslední. Po pár kolech ze závodu odstoupil loňský vítěz Pierre Gasly, AlphaTauri tak měla rázem oba vozy ze hry, Yuki Tsunoda totiž do závodu ani neodstartoval.

Ve 12. kole se Hamilton pokusil o útok na Landa Norrise, pilot McLarenu ale zůstal ledově klidný a svou třetí příčku uhájil. Daniel Ricciardo mezitím stále vedl závod a udržoval si potřebný odstup na Verstappena.

V polovině závodu došlo na lámání chleba! Oranžové monoposty neudělaly žádnou chybu ani ve strategii, Ricciardo odstartoval první (a poslední) vlnu pit-stopů, tím si Australan pojistil případný undercut od Verstappena. Kdo ale dnes překvapivě chyboval byl právě Red Bull.

Rudí býci měli pomalou zastávku a Verstappena vypustili z boxového stání až po 11 sekundách, což jej zařadilo i za Landa Norrise. Situace se snažil využít Lewis Hamilton, který okamžitě zajel ke svým mechanikům.

Po své zastávce se však Hamilton na trati potkal právě s Verstappenem a v první zatáčce došlo k další kolizi mezi dvěma aspiranty na titul. Pro oba tak závod předčasně skončil. To však otevřelo dveře McLarenu na cestě k prvnímu vítězství od roku 2012!

Po zajetí Safety Caru, který na trať vyjel kvůli kolizi Hamiltona s Verstappenem, se McLareny ustálily na prvních dvou místech a nasadily rychlé tempo. Tým z Wokingu i tak zezadu ohrožoval jak Pérez, tak Bottas a kvůli soubojům, tempu stačilo i domácí Ferrari.

Mexičan následně obdržel penalizaci 5 sekund za nedovolené předjetí Charlese Leclerca po zajetí Safety Caru do boxů. Pořadí se poté stabilizovalo. Závod vyhrál Daniel Ricciardo, který na výhru čekal přes tři roky. Na podium jej doprovodil týmový kolega Norris a Valtteri Bottas, který rovněž předvedl skvělý závod, Fin startoval až z posledního místa.

Čtvrtý skončil Leclerc a Pérez po své penalizaci pátý. Druhé Ferrari Carlose Sainze skončilo na šestém místě před Strollem a Alonsem. Devátý skončil George Russell, který znovu bodoval pro Williams. TOP 10 uzavřel Esteban Ocon.