Na Alonsově startu v Indy vydělají všichni. S výjimkou F1

Sledovat mediální dění kolem Alonsových příprav na jeho premiérový start v závodě 500 mil Indianapolis je rajskou hudbou pro fanouška motorsportu. Pozdvižení, které kolem celé aktivity panuje, je velmi příjemná a netradiční novinka. Na celé akci vydělají úplně všichni. S výjimkou F1.

9 Štítky: Fernando Alonso Motorsport Zveřejněno 4. 05 2017 — Tomáš Richtr

Když novopečený šéf McLarenu Zak Brown prohlásil, že je Alonsovo rozhodnutí vynechat GP Monaka benefitem pro všechny druhy motorsportu, na F1 tak trochu zapomněl. Když se pilot takového formátu, jakým Alonso bezesporu je, rozhodne vykašlat na vlajkovou loď seriálu, znamená to, že pro něj existují důležitější věci. A tyto důležitější věci je pak jednoduché vnímat jako věci hodnotnější. Bernie Ecclestone desítky let stavěl exkluzivitu značky F1 a kdyby byl pořád u kormidla, nějaký Alonsův start v Indy by nebyl vůbec myslitelný. Prostě by to nedovolil.

Pětačtyřicetiletému Američanovi Zaku Brownovi je ale F1 tak nějak skoro ukradená, tím spíš, když coby šéf McLarenu musí čelit pro něj nepochopitelným výtkám kvůli současné formě týmu McLaren-Honda. On je nevymyslel a nést za ně veřejnou zodpovědnost je role, která se mu nelíbí. A coby expert na marketing spíše než rozený týmový lídr přišel s nápadem, jak značce McLaren udělat parádní reklamu. Což se mu nepochybně daří.

Šéfům F1 se Alonsův start v Indy nelíbí

Pravdou také je, že se v Severní Americe v posledních dnech hovoří o F1 asi nejvíce od roku 2005. Kdy se na stejném místě, na kterém se Alonso vydá o posledním květnovém víkendu na pětisetmílový maraton, formule 1 ztrapnila velkou cenou se šesti formulemi. Že by to ale u Američanů zvedlo zájem o F1, by bylo naivní si myslet. Převládat bude nejspíš pocit zadostiučinění, že těm největším hvězdám F1 nestojí za to, a raději dají přednost americkým IndyCar. Hodně dobře pro ně, hodně dobře pro motorsport, ne tak dobře pro F1. Tím spíš, když Američané ukázali, jak se i z takové – s prominutím – prkotiny, jakou je povinný seznamovací test pro nováčky, který Alonso absolvoval ve středu, dá udělat parádní šou.

Žádné úzkostlivé zákazy pořízení videa tu a tam, jak je to v F1 běžné. Naopak: úplný nepřetržitý YouTube živý přenos, s provizorním studiem, které má vlastního moderátora. A hlavně s řadou velmi zajímavých a hvězdných hostů a medailonků či jiných video sestřihů. Dostupné úplně všem na celé planetě. Proč se něco podobného nedá uskutečnit například během oficiálních testů F1, kde jsou k dispozici všechna auta místo jednoho, mi hlava nebere. Testy na rozdíl od závodů nejsou nasmlouvány pro televizní stanice, takže živým přenosem z testů by tyto stanice nijak netrpěly. Jestli jde o nějakou konkrétní strategii (nebo její absenci), nedostatek nápadů nebo pouhou evropskou lenost, to nevím.

TV ZÁZNAM: Alonsova premiéra na oválu v Indianapolis

V některých chvílích přenos z normálně nudného průběhu Alonsova testu sledovalo přes 70 tisíc lidí. Den starý záznam má 1,3 milionu zhlédnutí. Super vzrušující kvalifikace z GP Ruska, kde se Ferrari postavilo do první řady poprvé po devíti letech, 430 tisíc. Ano, toto srovnání zaslouží analýzu z mnoha různých pohledů. Pro IndyCar bylo zprostředkování Alonsova testu investicí, ze které neměl ani dolar. Kvalifikaci na GP Ruska viděly stovky milionů lidí na desítkách televizních programů po celém světě, takže o nějaký zkrácený sestřih na YouTube, který je  veřejně dostupný, už nemusí být zájem. Ale nebylo by moudré zvážit podobně prodělečnou investici do přenosů z testů, třeba jen proto, že se lidé budou chtít dívat na přenosy v televizi? Marketingově není podle mého názoru většího umění, než umění nalákat. A to F1 neumí. Tedy… neuměla.

S novým šéfem F1 Charlesem Careym, který nahradil Bernieho Ecclestona, věci mohou vypadat již hodně brzy hodně jinak. Je to právě Carey, který Ecclestona obvinil z toho, že formuli 1 v touze umocnit její punc exkluzivity, místo toho vlastně dusil.

„Chce se mi říkat ano daleko častěji,“ řekl Carey, který tím naráží na to, že je hodně dotazován, zda by šlo toto či ono. „Jakou hodnotu má nápad, když odpovědí na takový nápad je pouhé ne? Jen to generuje frustraci. Je celá řada věcí, které měly být provedeny, ale nebyly. V posledních pěti letech F1 nevyužila svůj potenciál. Nevyužila ani výhody své pozice. Nikdo není dokonalý. Bernie to všechno začal před několika desítkami let a dnes to prodal za osm miliard dolarů. Zaslouží veškeré uznání. Ale dnes je nutné sport promovat. A to se nedělo.“

Alonsův start v Indy 500 je hodně bolestivý šťouchanec do žeber F1 ze strany šéfa McLarenu Zaka Browna. Jestli si myslí, že tím dokáže skrýt problémy Hondy, a tím McLarenu, nemůže se mýlit více. Tím spíš, když to auto, které bude na oválu v Indianapolis Alonso řídit, není ani trochu McLaren. Na straně druhé je ale šťouchanec do žeber mnohdy hodně dobrý k tomu, že vás probere. A toto probrání bude mít možná obrovskou cenu pro budoucí vývoj F1.

Diskuse k článku

9 komentářů: “Na Alonsově startu v Indy vydělají všichni. S výjimkou F1”

 1. Jirx napsal:

  Jo taky jsem nikdy moc nechápal to označení „královna motorsportu“. Možná technicky, to vždy byl ten pomyslný top, ale jinak je motorsport tak širokej pojem že si každej najde svojí královnu =)

  Guru:
  Krásná analýza faktu že f1 není žádná královna motorsportu. Je jen nabubřelou evropskou parádou ktero předčí kde co..

 2. Tomáš Richtr napsal:

  Michale, moc díky za komentář a strašně vám fandím a pozitivně závidím! 🙂

  Michal Beran: Zatím to spíš vypadá na ublíženou a uraženou reakci královny, jejíž rytíř si vyrazil bez svolení na turnaj do sousedního království a která pro jistotu dělá, že žádnej takovej turnaj neexistuje. Chytrá královna by z něj udělala velvyslance.

 3. Tomáš Richtr napsal:

  Do nikoho přeci nekopu, jen uvádím své názory. Plně respektuji, že to vnímáte odlišně.

  FantomasMan: Nechápem prečo stále kopete do šéfa McLarenu Zak Browna.

 4. Tomáš Richtr napsal:

  Děkuji za reakce moc.

 5. Jirx napsal:

  Myslím si, že F1 tímhle rozhodně neutrpí. Ten bolestivý šťouchanec to možná je =) Všichni ví, jak je na tom Alonso a McLaren, všichni (snad) tohle rozhodnutí dokáží pochopit.
  Bernie vybudoval byznys na jednoduchým principu, buď nic nebo TV, a toho se držel zuby nehty a držel by se toho i dál, prostě stará škola, doslova a do písmene.
  Ten live přenos z Alonsova testu na Indy 500 je pro F1 rozhodně vynikající inspirací a teď tu máme nové lidi, kteří by se toho mohli – a snad i chtějí – chytit. A proto si myslím, že na tom vydělají všichni včetně F1.

 6. FantomasMan napsal:

  Parádny článok a súhlas. Ale ?! Nechápem prečo stále kopete do šéfa McLarenu Zak Browna. Za daných okolností odvádza super prácu. A sponzori McLarenu musia byť len spokojný. Ale stále mu dávate za vinu čo momentálne nemôže ovplyvniť. Zjednodušene : Do Workingu príde s Japonska drevená bedňa a v nej je motor Honda. Ten sa nainštaluje do monopostu ktorý skonštruoval McLaren a po cca 10-15 kolách motor umrie. Alebo jeho komponenty. Bodka. Vidíte dáku zradu na strane McLarenu ? Sťažujú si piloti na ovládanie monopstu ? Nie ! Len stále „zomiera“ motor ktorý má + málo koní…

 7. krakra napsal:

  Dobrý článek.

 8. Michal Beran napsal:

  Dobrej rozbor Tome. A máš pravdu asi i v tom, že F1 na Alonsově startu nevydělá – ale mohla by, kdyby chtěla. Největší potencionální zisk pro F1 jsi naznačil v posledním odstavci, ale F1 by z Alonsova startu mohla něco získat okamžitě, a to právě ve Spojených státech, kde velká část fanoušků motorsportu formuli 1 troufám si říci nerozumí (obdobně jako značná část těch evropských fanoušků F1 nerozumí americké formulové scéně). Jenže to by se F1 musela k Alonsovu startu postavit jinak. Zatím to spíš vypadá na ublíženou a uraženou reakci královny, jejíž rytíř si vyrazil bez svolení na turnaj do sousedního království a která pro jistotu dělá, že žádnej takovej turnaj neexistuje. Chytrá královna by z něj udělala velvyslance.

 9. drgonzo napsal:

  kdyby nebyl mclaren totálně trapnej za posledních x let, tak by alonso v indy nikdy nejel ať si to zdůvodňujou jak chtěj, jsou to naprostý zoufalci, alonsa je mi líto, totálně se v tomhle týmu zabil

Napsat komentář