McLaren chystá tak velká zlepšení, že je před létem rozloží do tří závodů

Nový balík úprav je tak zásadní, že ho tým z Wokingu na auto nasadí ve 3 částech postupně v Rakousku, Velké Británii a Maďarsku.

Štítky: McLaren Zveřejněno 17. 06 2023 — Petr Horák

Úvodní třetina sezony nebyla pro McLaren vůbec jednoduchá. Pouze 17 bodů, nejlepší výsledek 6. místo Landa Norrise v Austrálii. V Baku sice MCL60 dostal první vylepšení, ale nějaký výrazný posun nepřišel.

Ázerbájdžánský balíček měl své základy ještě v zimě. Technické novinky pro Spielberg, Silverstone a Hungaroring už mělo v režii nové technické oddělení se strukturou jakou zavedl šéf týmu Andrea Stella. Ital se stal šéfem v prosinci loňského roku po odchodu Andrease Seidla do Alfy Romeo, od roku 2026 Audi.

Nový kormidelník dostal volnost k reorganizaci a strukturálním změnám. Ty na sebe nenechaly dlouho čekat, když také do Alfy Romeo odešel technický ředitel James Key. Ten byl nahrazen trojčlenným týmem, který tvoří Peter Prodromou, Neil Houldey a David Sanchez, jenž se přidá 1. ledna 2024 po svém odchodu z Ferrari.

Tyto přesuny jsou tak jistým uznáním, že i když McLaren stále čeká na nový simulátor a větrný tunel, měl odvést lepší práci se stávajícím zázemím. V únoru při představení auta sám Stella dokonce řekl, že se omlouvá fanouškům, protože letošní vůz se moc nepovedl.

Na to navázal i ve vyjádření před Velkou cenou Kanady:

“Na startu sezony jsme si uvědomili, že auto potřebuje kompletní přepracování. To je také důvod, proč budou upgrady rozložené po 3 závodech. Museli jsme změnit i některé věci pod karoserií, proto déle trvá, než budou všechna řešení připravena. Bude to skoro celé nové auto.”

V samotném Montrealu Stella neočekává zázraky.

“Rozhodně nám víc vyhovovaly vysokorychlostní zatáčky v Barceloně. Tady žádné nejsou a navíc je tu spoustu pomalých míst, kde je důležitá trakce,” vyjádřil obavy Ital. “Bude to trochu trápení, rozhodně bychom se nezlobili, kdyby pršelo,” dodal s úsměvem.

McLaren musí doufat, že červencová vylepšení přinesou výrazný krok vpřed. Protože jejich předsezónní cíl, čtvrté místo mezi týmy, je zatím na míle daleko.