Mazepin možná nebude v F1 moci závodit jako Rus

Ruský závodník Nikita Mazepin, bude za dva měsíce debutovat ve formuli 1 s týmem Haas. Nemusí mít však dovoleno zúčastnit se šampionátu pod ruskou licencí.

Štítky: Haas Nikita Mazepin Zveřejněno 31. 01 2021 — Vašek Štěpánek

Nová posila amerického Haasu Nikita Mazepin možná bude muset v sezoně 2021 účinkovat jako neutrální jezdec, protože mezinárodní antidopingový orgán v minulém roce zakázal Rusku oficiální zastoupení v řadě sportů. F1 je přitom soutěží uznanou Mezinárodním olympijským výborem.

Své by o tomto zákazu mohl vyprávět další ruský závodník Nikolaj Gryazin. Rus nedávno nesměl závodit pod ruskou vlajkou na Rally Monte Carlo a předpokládá se, že podobný osud postihne i nováčka v královně motorsportu.

Ruský formulový novinář Alexej Popov se však domnívá, že existuje potenciální řešení.

„Řešení existuje. Už nyní v mnoha sportech soutěžíme pod vlajkou národní federace – v tomto případě by šlo o Ruskou automobilovou federaci,“ oznámil Popov.

„Co se hymny týče, uvidíme. Řekl bych ale, že byste museli být velkými optimisty, abyste si dokázali představit, že Mazepin vyhraje závod ve svém prvním roce s Haasem. Vlajka je jinak všude, máte ji na okruhu, nad garáží v paddocku, na závodní kombinéze… nebylo by příjemné, kdybyste o ni přišli v živých přenosech,“ dodal Popov.