Pro Haas je přerušení ruských konexí jen “menším hrbolem na silnici”

Günther Steiner bagatelizoval, kvůli současným zmatkům, negativní dopad na tým Haas. Američané jsou údajně finančně v pořádku a rozchod s hlavním sponzorem Uralkali a také s Nikitou Mazepinem zvládnou.

Štítky: Günther Steiner Haas Nikita Mazepin Zveřejněno 6. 03 2022 — Vašek Štěpánek

Haas si v posledních několika dnech prošel velmi turbulentním obdobním. Kvůli ruské agresi vůči Ukrajině byly na jednu z největších velmocí světa uvaleny tvrdé ekonomické sankce. Tou nejvýraznější představuje ‚odstřižení‘ od globálního finančního systému SWIFT.

Tento krok se samozřejmě dotkl všech ruských podniků a firem. Mezi takové společnosti patří i bývalý sponzor Haasu společnost Uralkali (výrobce hnojiv). Hlavním akcionářem firmy je Dmitrij Mazepin, otec Nikity Mazepina.

Americký tým už v den útoku Ruska odstranil ze svých monopostů všechna loga ruské firmy a následovalo poměrně dlouhé mediální embargo. Až teď Haas toto ticho ukončil prohlášením, ve kterém oficiálně uvádí konec spolupráce s Uralkali a také s Nikitou Mazepinem.

Kia chystá nový “Automode”, jenž přinese autonomní řízení

I přesto, že Američané přijdou o poměrně velkou finanční injekci, šéf Haasu Günther Steiner je přesvědčen přežitím svého týmu. Uralkali totiž zajišťovalo ‚jen‘ 20 % celého rozpočtu stáje. Do dalších let se tak podle Steinera není čeho bát.

„Není to tak strašné, jak si možná myslíte. Prošel jsem si několika obtížnými situacemi, teď jsem měl u sebe skupinu několika lidí, kteří mi vzniklý problém pomohli překonat. Mohu vás ale ujistit, že nedávné události samotný tým na trati nijak neovlivní.

Mluvil jsem s lidmi z našeho týmu a přesvědčoval je, že se skutečně nemají čeho bát. Jistě, celá tahle situace je nepříjemná a nikdo ji nečekal, vnímám to ale jako výmol na silnici. Není to příjemné, ale není to náš konec,“ uvedl Steiner.

Učinili jsme správná rozhodnutí

Stáji trvalo celý týden vyvázat se ze smlouvy se společností Uralkali, o nic lehčí bylo přerušit kontakt také s Nikitou Mazepinem samotným. Steiner je ale přesvědčen, že tým udělal správná rozhodnutí, kterých nelituje.

„Řekl bych, že jako tým jsme učinili správná rozhodnutí a nelitujeme jich. Celé to probíhalo rychle. Jak vidíte, stačil nám týden, což je, co týče smluv ve formuli 1 opravdu velmi málo času a následně jsme došli k rozhodnutí.

Musel jsem si chvli počkat, neboť sídlo Haas Automation je v Kalifornii a mezi námi je časový posun okolo devíti hodin. O všem jsem si promluvil s Genem (Haasem – majitel týmu) a poté s generálním ředitelem Haas Automation.

Právě tato firma je tím největším partnerem našeho týmu. Jednali jsme opravdu velmi rychle a musím říct, že je někdy výhoda, když jste malým týmem, alespoň si nemusíte procházet tolika politickými procesy,“ dodal humorně Steiner.

Další velkou otázkou je, kdo Nikitu Mazepina v týmu nahradí. Za favority se považují Pietro Fittipaldi a Antonio Giovinazzi, ten ovšem závodí ve formuli E. Poměrně divokou spekulací je také potenciální návrat Kevina Magnussena.

Ať už druhé místo v Haasu získá kdokoliv, jméno druhého pilota se dozvíme v následujících dnech, už ve čtvrtek 10. března totiž v Bahrajnu startuje druhá série předsezonních testů, na kterých už bude přítomen i nejnovější člen americké stáje.