Lidé nemají ponětí, jak těžké je to ve voze F1, zlobí se Norris

Pilot McLarenu Lando Norris nevzpomíná na konec Velké ceny Austrálie v dobrém. Mladík sice získal body a na chaosu v závěru závodu vydělal, ale celkový přístup komisařů k situaci v závěrečných kolech v Melbourne se mu nelíbí.

Štítky: FIA Lando Norris McLaren Zveřejněno 8. 04 2023 — Vašek Štěpánek

V 56. kole Velké ceny Austrálie se vedení závodu, po nehodě Kevina Magnussena, rozhodlo pro restart z pevných pozic. Výsledkem byla další nehoda několika jezdců, chaos a vyvěšení dalších červených vlajek, které závod zastavily.

Lando Norris už se kriticky vyjádřil k pneumatikám Pirelli, které podle Brita nesplňují několik požadavků moderní formule 1. Norris narážel především na špatné zahřívání gum a tím také na nedostatek přilnavosti, kvůli čemuž je jízda ve voze přirovnávána k bruslení na ledě.

Nyní se ale pilot McLarenu ‚opřel‘ i do samotných komisařů. Norris je přesvědčen, že restarty [respektive červené vlajky] nebyly potřeba a vedení závodu dělalo rozhodnutí, která měla jen ‚zlepšit‘ show a zdramatizovat konec závodu.

„Nic proti nim [komisařům] nemám, ale… vůbec netuší, jaké to je jezdit ve voze F1. Nedokáží si ani představit, co všechno musíme před startem udělat. A to vůbec nemluvím o zahřívání pneumatik, které bylo více než náročné.

Celá situace [chaotický restart v 56. kole] na mě působí tak, že chtěli jen lepší show. Chtěli jen zdramatizovat průběh závodu a nechtěli dokončit závod za Safety carem, což je ale logická cesta a ve finále, jsme závod za ním stejně dojeli,“ vyjádřil se Norris.

Hvězda McLarenu má také problém s tím, že restart byl nespravedlivý. „Nelibí se mi zbytečné červené vlajky v závěru závodu obecně. Představte si situaci, že jste pilot F1, který má na dosah skvělý výsledek a poté přijde červená vlajka a restart.

Následně vás někdo sestřelí a vy to můžete rovnou zabalit, a to se mi zkrátka nelíbí. My měli štěstí, ale s Nicem [Hülkenbergem] jsme si po restartu byli hodně blízko a málem jsme dopadli jako Gasly s Alpinem, který jel skvělý závod, a nakonec ho nedokončil.

Celá tahle situace mi přijde hodně nešťastná a zbytečná. Neříkám, že komisaři musí najednou změnit své veškeré postupy a procesy, ale měli by se občas na věci dívat z pohledu pilota F1 a nemusí neustále vyhledávat umělou show,“ svěřil se Norris.