Kubica na formuli 1 stále má, zní z Renaultu. Co bude dál?

Ředitel traťových operací Renaultu Alan Permane hodnotí Kubicův test vozu F1 z minulého týdne a nastiňuje, jaká by mohla být Polákova budoucnost v královně motorsportu.

2 Štítky: Renault Robert Kubica Zveřejněno 15. 06 2017 — Lukáš Štěrovský

Asi netřeba připomínat, že Kubicova slibně rozvíjející se kariéra ve formuli 1 byla zastavena v roce 2011, kdy havaroval při startu v rally. Největšího zranění doznala pravá paže. Došlo k výraznému úbytku svalové hmoty, stejně tak se snížila i její funkčnost.

I přes tento deficit se Kubica minulý týden vrátil do královny motorsportu, alespoň v podobě testu s vozem Lotusu z roku 2012, který uspořádal tým Renault. Polák posléze přiznal, že je jeho cílem permanentní návrat do F1.

Hlavní otázka zní: je něco takového s Kubicovým stavem vůbec možné?

„Nemám obavy o jeho tempo,“ prohlásil ředitel traťových operací Alan Permane, který byl na testu přítomen. „Nevěděl jsem, a myslím, že on taky, jestli bude schopen s ohledem na fyzičku řídit – a jestli bude schopen odřídit více než pár kol.

Měl toho za sebou dost. Jezdil v simulátoru, v monopostu GP3, což pro něj byla příprava, ale nevěděli jsme, jaká budou jeho omezení. Upřímně to ale šlo velmi, velmi dobře. Byl rychlý. Jezdil delší výjezdy i kratší stinty, kvalifikační a závodní simulace, a vše šlo velmi dobře. Ze statistik a dat je patrné, že rychlost pořád má, to je teď jasné.

Ve Valencii (kde se test pořádal, pozn. red.) odvedl fantastickou práci. Je mnoho dalších okruhů, a jestli by se na nich více projevilo jeho fyzické omezení, to teď ví jen on sám. Pokud by si zajezdil i jinde, byl by to další krok vpřed,“ tvrdí Permane, podle kterého tým musel udělat jen drobné změny na volantu (v oblasti řazení), aby ulevil Kubicově slabší paži.

Renault se chtěl vyhnout mediální bouři

Přestože se na přípravách testu pracovalo několik měsíců, na veřejnost prosáklo jen minimum informací, a to teprve den před samotnými jízdami. „Nechtěli jsme vytvořit mediální bouři. Věděli jsme, že to bude každého zajímat. Všichni Roberta mají rádi a soucítí s ním. Bral to s poklidem, neměl žádný problém o tom s lidmi mluvit.

Nechtěl jsem na něj vytvářet tlak. Chtěl jsem, aby to byl den pro něj, bez jakéhokoliv očekávání a tlaku. Aby si prostě jen zase zajezdil. Je brzy hovořit o tom, jestli něco takového zopakujeme. Stále jsme v kontaktu a hovoříme o všem, co bychom v budoucnosti mohli provést.

Momentálně se ale nic neplánuje, takže nemám moc co říct. Ale netvrdil bych, že v budoucnosti nic nepodnikneme,“ dodává Alan Permane. Mohlo by to znamenat třeba zapojení Poláka do role testovacího pilota? „Vím, že jezdil na jiných simulátorech a možná by to mohlo být něco, o čem budeme přemýšlet. Asi by to mohl být další krok, nechat ho jezdit v simulátoru,“ říká Permane.

Foto: F1.com

Diskuse k článku

2 komentáře: “Kubica na formuli 1 stále má, zní z Renaultu. Co bude dál?”

  1. villonso napsal:

    Louis65:
    At vyzkousi na rok F2, tam by se videlp jak je na tom s porovnani s ostatnimi. V zavodnich soubojich to je prece jen neco jineho, nez jen souboj s casem.

    V F2 nemůže podle mne závodit, myslím si, že tam nemají posilovač řízení, který Kubica kvůli ruce nezbytně potřebuje.

  2. Louis65 napsal:

    At vyzkousi na rok F2, tam by se videlp jak je na tom s porovnani s ostatnimi. V zavodnich soubojich to je prece jen neco jineho, nez jen souboj s casem.

Napsat komentář