Každý si může říkat co chce, ale nedělejme z F1 politickou platformu

Šéf McLarenu Zak Brown vyzval, aby se formule 1 věnovala sportu, a nikoliv propagaci politických a sociálních kauz, jak se to děje v poslední době.

Štítky: FIA Zak Brown Zveřejněno 28. 12 2022 — GPF1.cz

Brownovo prohlášení přišlo v návaznosti na to, že FIA zpřísnila pravidla pro jezdce F1, kteří se vyjadřují o kauzách, na něž chtějí upozornit, a o věcech, které podporují.

V roce 2020 zahájil sedminásobný mistr světa F1 Lewis Hamilton trend upozorňování na rasovou diskriminaci tím, že během státní hymny před každou velkou cenou poklekl a oblékl si trička s nápisy jako “Zatkněte policisty, kteří zabili Breonnu Taylorovou”.

Někteří jezdci F1 projevili solidaritu se Lewisem Hamiltonem společným pokleknutím, zatímco jiní nikoliv. Ale například Sebastian Vettel upozornil na otázky LGBTQ+ a životní prostředí.

V reakci na mandát FIA omezit lobbování a politikaření během víkendů velkých cen Brown pro televizi ESPN uvedl:

“Je to ošemetné, že? Protože některá témata jsou opravdu dobrá, některá kontroverzní, některá polarizující. Myslím, že obecně chceme být sportem, který dělá dobro. Jen v tom musíme najít rovnováhu a ne aby každý start závodu byl pro někoho novou politickou agendou. Nemyslím si, že je to zdravé, protože to může odvádět pozornost od toho, na co se všichni naladili, tedy že chtějí sledovat velkou cenu.”

Každý má právo na svobodu projevu

F1 závodila také v Kataru a tento sport na nejvyšší úrovni každoročně navštěvuje několik zemí s pochybným stavem lidských práv, a to již několik desetiletí.

“Politika je od přírody ošemetná. Také proto se pravděpodobně na makroúrovni snaží vyhnout tomu, aby se F1 stala politickým ohniskem různých témat. Ale v případě některých těchto témat je to skandál, když to uděláš, a je to skandál, když to neuděláš.

Myslím, že právě tomu se snažíme vyhnout, aby se z formule 1 nestal politický sport. Pojďme prostě závodit a respektujme místo, kde závodíme.

V tomto světě neexistuje univerzální řešení pro politické strany nebo politické programy, takže si myslím, že existuje dobrý způsob, jak může každý tým, jezdec, nést své hodnoty způsobem, který není kontroverzní.

Stává se to horkým tématem ve všech velkých sportech. V NFL to bylo pokleknutí, tam to začalo. V Kataru máte pásky na rukou. Myslím, že tyto věci se mohou začít odchylovat od sportu, a v tom je třeba najít správnou rovnováhu,” řekl Brown.Zak brown