Jeremy Clarkson o svém hrdinovi Villeneuvovi: Byl jsem pravým fanouškem

Každý fanoušek i pilot F1 má svého hrdinu – Jackie Stewart obdivoval Juana Manuela Fangia, Lewis Hamilton uznává Ayrtona Sennu a například hvězda televizních pořadů Top Gear a Grand Tour Jeremy Clarkson byl pravým fanouškem Gillese Villeneuva. Kontroverzní postava televizních seriálů na zesnulého pilota Ferrari vzpomíná při 40. výročí tragické nehody v Zolderu.

Štítky: Ferrari Gilles Villeneuve Zveřejněno 8. 05 2022 — Vašek Štěpánek

„Myslím si, že můj obdiv ke Gillesovi utvrdily dva momenty. První moment byl… no, vím jistě, že to byla Velká cena Velké Británie v roce 1981, protože jsem tam tehdy byl. Došlo tam k obrovské havárii a asi si už nevzpomenu, kdo ji způsobil.

Bylo to naprosto šílené, všude byla auta, lidé a maršálové. Potom se celá situace uklidnila a slyšel jsem jedno auto, které pořád burácelo a jeho pilot nevypnul motor. Hádejte, kdo to asi byl, ano, byl to Gilles.

Na trať se vrátil opravdu jen s polovinou auta a pokračoval v závodu. Pomyslel jsem si: ‚Tenhle chlap je blázen, je tak oddaný posedlosti vyhrát anebo je to blázen, který skutečně věří, že je v pořádku a nic se nestalo?‘ Bylo to opravdu vzrušující.

Druhý moment asi ani nemusím nějak víc připomínat. Byla to Gillesova bitva s René Arnouxem o druhé místo ve francouzském Dijonu. Kolikrát se za to kolo předběhli a ťukli do sebe? Snad pětkrát a já věděl, že tohle je ten pilot, kterému musím fandit,“ vzpomíná Clarkson.

Britský bavič dále bez ostychu přiznal, že jeho fanouškovství stvrzoval různými plakáty, kde kanadský závodník závodí se svým Ferrari. Clarkson dále uvedl, že číslo 27, se kterým Villeneuve závodil, má v jeho srdci speciální místo.

„Je to mé šťastné číslo, když ho vidím, pokaždé si vzpomenu na Gillese. Dodnes si vždy vybírám číslo 27, když mám tu příležitost, a to vše jen kvůli němu. Třeba když sázím na koně a je tam 27, vždy si na něj vsadím.

U sebe doma jsem měl na stěně jeho plakáty, jeho Ferrari. Bože, jak moc jsem to Ferrari miloval, kvůli němu jsem si i Ferrari koupil, konkrétně Ferrari 355 a muselo být červené. Chvíli jsem i zvažoval, zda na jeho bok nenalepím 27,“ prozradil dál Clarkson.

Už během Villeneuvovi aktivní kariéry se poukazovalo na jeho agresivní a někdy až pošetilou povahu. Jako příklad se často uvádí jeho rychlá jízda ve Ferrari na civilní silnici z Maranella do Monaka anebo tvrdé souboje se soupeři, a přesně proto jej Clarkson miloval.

„Bylo to úžasné a doufám, že skutečně byl tak paličatý a pošetilý. To je přesně to, co já od závodního kluka chci vidět. Když byste mu řekli, že se chová dobře k pneumatikám, asi by vám nerozuměl, Gillesův cíl byl zkrátka vyhrát za každou cenu,“ pokračoval britský komik.

Clarkson také nastínil, jak by se asi Villeneuve tvářil na moderní formuli 1. „No, letos je to docela dobré, když se vyřešil problém s jízdou za jiným autem. To je podle mě dobré znamení i do budoucích let.

Každopádně… dnešní F1 je o minimálních detailech, když se někomu odlomí kus předního křídla kvůli drobnému kontaktu, je okamžitě ze hry a nemá šanci. Přitom F1 je o tvrdém a nemilosrdném závodění. Je to trochu paradox.

Proto mám pocit, že dnešní piloti jsou takové slečinky, které se snaží vyhnout i malému problému a myslím si, že by to odsuzoval i Gilles. On závodil v době, kdy problémy byly a reagovalo se na ně tak, že se vlastně nic nedělo.

Vždy se jen řeklo: ‚sakra, mám problém, ale jedu dál‘, což v dnešní F1 už není možné. Právě proto jsem tak propadl tomuto bláznovi a jak tak poslouchám, asi jsem byl jeho pravým a nefalšovaným fanouškem,“ zakončil Clarkson.