Po dramatickém finiši vyhrál první závod v Miami Verstappen

Max Verstappen si dojel pro své třetí letošní vítězství, na podium jej doprovodili jezdci Ferrari. Pěknou stíhací jízdu předvedli Russell a Ocon. Dalším pěkným výkonem si pro body dojel i Albon. Naopak Schumacher v závěrečných kolech svou příležitost zahodil.

Štítky: GP Miami Max Verstappen Zveřejněno 8. 05 2022 — Vašek Štěpánek

Formule 1 má za sebou velkou a očekávanou premiéru v exotickém městě Miami. Ve včerejší kvalifikaci si Ferrari poprvé zajistilo první řadu na startu v letošní sezoně. Za nimi skončilo duo Red Bullu následované rychlým Bottasem na Alfě Romeo.

V průběhu víkendu si jezdci stěžovali na kluzký asfalt mimo ideální stopu a upozorňovali na horší kvalitu závodu. Zkritizována byla i sekce zatáček 14 a 15, která je podle pilotů relativně nebezpečná, ke změnám ale nedošlo.

Start byl, i přes různé divoké predikce, klidný. Charles Leclerc si udržel vedení, ale na druhé místo se dokázal dostat Max Verstappen. Sainz si pohlídal ‚alespoň‘ třetí místo před Pérezem. Dobrý start měl také Gasly.

Fernando Alonso po zhasnutí světel vydělal čtyři pozice a dostal se i před Lewise Hamiltona, Brit měl naopak špatný start a propadl se na osmé místo. Brzy se ale dokázal dostat zpět jak před Alonsa, tak Gaslyho.

V prvních kolech se výrazně trápil George Russell, který startoval na tvrdé bílé sadě a nemohl dostatečně zahřát své pneumatiky. V úvodních kolech jsme přišli o Guanyu Zhoua, který musel odstoupit kvůli technickým problémům.

V 9. kole se úřadující šampion Max Verstappen dostal do čela závodu a okamžitě začal ujíždět Leclercovi. Tempo Ferrari obecně začalo lehce upadat, Leclerc probrzdil a ztratil čas, na třetího Sainze se pro změnu zezadu začal tlačit Sergio Pérez.

Netrvalo dlouho a jezdci začali jezdit do boxů pro nové pneumatiky. Prvním byl Yuki Tsunoda a poté jej následovali piloti Haasu, kteří se v té době pohybovali na desátém a jedenáctém místě – Magnussen byl před Schumacherem.

U Red Bull následně na chvíli zatrnulo, Sergio Pérez si stěžoval na ztrátu výkonu a skutečně ztratil během dvou kol přes šest sekund na třetího Sainze. Naštěstí pro Mexičana se problém podařilo vyřešit a mohl pokračovat.

V polovině závodu zajeli ke svých mechanikům také lídři závodu, prvním byl Leclerc, o dvě kola později Verstappen. Sainz a Pérez stavěli ve stejném kole, Ferrari ale mělo pomalou zastávku a pilot Red Bullu tak smazal alespoň část ze své ztráty.

Pořadí se následně ustálilo a nedocházelo k žádným změnám v pořadí, i přesto, že se od dvanáctého místa po patnácté na trati vytvořil vláček jezdců, kteří tvrdě bojovali o pozice, do této bitvy byli zapojeni jezdci Haasu, Vettel a Norris.

Ve 40. kole se začalo objevovat riziko deště. George Russell, který ještě nebyl pro novou sadu pneumatik, se situace snažil využít chtěl zůstat na trati co nejdéle. Nečekal dlouho, o kolo později došlo ke kolizi mezi Norrisem a Gaslym a na trať vyjel Safety car.

Francouz na AlphaTauri neprojel ideálně hned třemi zatáčkami a ve snaze vrátit se rychle na trať lehce ťuknul do pilota McLarenu. Norris byl tak ze hry a stal se druhým odstoupivším. Společně s Russellem zajel do boxů také Pérez, Ocon a Magnussen.

Mexičan se dostal do velmi zajímavé situace… z první čtveřice byl Pérez jediným, kdo stihl zajet do boxů pro nové pneumatiky, což mu nabídlo velkou výhodu pro zbytek závodu. Podobnou výhodu dostal i Russell, pilot Mercedesu de facto obdržel pit-stop zdarma.

Na konci 46. kola zajel zpomalovací vůz do boxů a závod se mohl znovu rozjet. Restart si Max Verstappen spolehlivě pohlídal, Leclerc se jej ale držel. Pérez naopak začal na třetího Sainze vyvíjet opravdu velký tlak.

Mick Schumacher byl velmi blízko bodům, ale pár kol před koncem kolidoval se Sebastianem Vettelem a propadl se na poslední místo. Chybu udělal také Valtteri Bottas, který probrzdil a dovolil tak Mercedesům se před něj dostat.

Závěrečná kola patřila lídrům závodu Verstappenovi a Leclercovi, kteří mezi sebou svedli další souboj o vítězství. Podobně o pozice bojovali Pérez se Sainzem. Ani piloti Mercedesu nelenili a svedli mezi sebou bitvu o umístění v elitní pětce.

Jako první ale proťal cílovou pásku Max Verstappen před Charlesem Leclercem! Nizozemec tak pokračuje v tradici, ve které když dokončí závod, vyhraje jej. Na podium se objevil také Sainz, který se ubránil rychlému Pérezovi a poprvé od Džiddy dokončil závod.

Čtvrtý skončil již zmíněný Pérez před piloty Mercedesu – Russell opět skončil mezi prvními pěti a porazil Hamiltona. Sedmý skončil po své chybě Bottas před Oconem, který startoval vzadu. Devátý dojel Alonso a poslední bod si zajistil opět nenápadný Albon.