Villeneuvova show na třech kolech

Je nesporný fakt, že Gilles Villeneuve je i přes jeho tragický odchod považován za jednoho z nejlepších pilotů formule 1 její historie. Kanaďan si ale během GP Holandska roku 1979 získal spoustu nových fanoušků.

Štítky: Gilles Villeneuve Historie Zandvoort Zveřejněno 27. 04 2020 — Lukáš Podstata

Zandvoort hostil 26. srpna roku 1976 další podnik královny motorsportu. Pole position tehdy dokázal získat René Arnoux, ale po pomalém startu se propadl a následně v závodě skončil po kontaktu s Clayem Regazzonim. Závod byl opravdu hektický a celkem 17 pilotů svůj monopost z různých důvodů odstavilo.

Nejvíce se ale do podvědomí všech diváků zapsal Gilles Villeneuve. Kanaďan se ve 49. kole roztočil a jeho zadní pneumatika explodovala. Kanaďan podle dobových záběrů chvíli váhal, zda má pokračovat nebo odstoupit. První varianta nakonec zvítězila a pilota čekal nelehký úkol. Boxy totiž byly vzdálené téměř celé jedno kolo.

Villeneuve tedy začal v monopostu Ferrari 312T kroužit pouze na třech kolech. Člověk si až může klást otázku, zda se jednalo a holé šílenství, či vůle nevzdat závod a pokusit se pokračovat. Během onoho kola navíc došlo ke ztrátě odpružení i u druhé zadní pneumatiky a od monopostu začaly zběsile odletovat jiskry a plameny. Villeneuve si s tím příliš starostí nedělal, a ještě mával všem fanouškům na tribuny okolo trati.

Nakonec se přeci jen závodník Ferrari dostal do boxů, ale po kontrole mechaniků bylo jasné, že je po nadějích se do závodu vrátit. Většina mechaniků z ostatních týmů Villeneuva obklopila a smekla před jeho výkonem na třech kolech. Je ale otázkou, zda to nebyl až moc velký risk a Kanaďan neohrozil svým jednáním ostatní soupeře. Faktem ale je, že jízda na třech kolech se nesmazatelně zapsala do historie formule 1 a spousta fanoušků začala Villeneuva ještě více milovat.