Americký pilot v F1? Alex Rossi vzpomíná, jak byl hrubě odmítnu Haasem

I přes stoupající popularitu F1 v Americe je posledním Američanem, který odjel závod ve formuli 1 Alexander Rossi. V roce 2015 se Rossi objevil v Manoru a jednal dokonce i s Haasem o možné spolupráci, neúspěšně.

Štítky: Alexander Rossi Manor Zveřejněno 8. 05 2022 — Vašek Štěpánek

Rodák z Kalifornie strávil výraznou část svého mládí v Evropě. Od debutu v GP3 přes formuli Renault a GP2 to mladý Rossi dotáhl i na účast ve formuli 1. Američan nabídku dostal na pět posledních závodů sezony 2015 od Manoru.

Nejlepším výsledkem Rossiho bylo pěkné 12. místo při Grand Prix USA. Je nutné dodat, že Manor byl v té době de facto jen přebarvenou Marussií z roku 2014 a zajímavé výsledky tak nebylo možné pravidelně zajíždět.

Americký závodník ale prokázal velký talent a trpělivost a snažil se stát pevnou součástí startovního pole. Po letech Rossi přiznal, že jednal s Haasem i Manorem, osud tomu ale chtěl nejspíše jinak a Američan byl odmítnut…

„Byly tam nějaké konverzace s Haasem, které se pomalu vyvíjely. Nicméně před Velkou cenou Itálie 2015 na Monze přišla z ničeho nic zpráva, že o mě tým nemá zájem. Řekli mi, že žádný Američan aktuálně nemá na to být ve formuli 1.

Následně mi řekli, že udělám nejlépe, když si zvolím jinou cestu. Bylo to poměrně hrubé a tvrdé, nechovám ale k týmu a k lidem v něm nějakou zášť, to určitě ne. Bohužel i toto je součást tohoto sportu, motorsportu obecně,“ svěřil se Rossi.

Rossi se následně snažil vyjednat sedačku také v Manoru, za který odjel posledních pět závodů sezony 2015. I britská stáj ale jeho služby odmítla. Sezonu 2016 tak Manor zahájil s Pascalem Wehrleinem a Riem Haryantem, Haas s Romainem Grosjeanem a Estebanem Gutierrézem.

Americký závodník tak poslechl radu Haasu a vydal se jinou cestou. Rossi podepsal smlouvu v IndyCar s týmem Andretti Autosport. Rodákovi z Kalifornie se v sérii daří, hned ve své debutové sezoně překvapivě vyhrál slavný závod Indy 500.