Hunt po šíleném začátku sezony 1975 nakonec dokázal poprvé zvítězit

James Hunt je dnes díky filmu Rivalové nesmrtelným závodníkem formule 1. Na své první vítězství ve formuli 1 si však britský jezdec musel počkat až do své třetí sezony a nebýt štěstěny v podobě testů den před závodem, musel by si počkat ještě déle.

Štítky: GP Nizozemska Historie James Hunt Zveřejněno 29. 04 2020 — Lukáš Podstata

Hunt byl vždy považován za jednoho z nejrychlejších jezdců planety. Spolehlivost monopostu týmu Hesketh však byla ve většina případů tristní a z dobrých umístění nakonec Huntovi zbyly jen oči pro pláč.

Průběh sezony 1975 byl pro pilota a jeho tým doslova hororem. Po druhém místě v Argentině a šestém v Brazílii přišla série pěti odstoupení v řadě. Následovala však GP Nizozemí na okruhu Zandvoort, kde se, jak již dnes víme, vše otočilo o 180 stupňů.

Tréninkům ale dominoval Huntův největší rival Niki Lauda. Dominanci Ferrari ještě podtrhl druhý Clay Regazzoni a Ferrari tak mělo pro nedělní závod první řadu. Hunt měl startovat čtvrtý, ale vlivem technických problémů Jeana-Pierrar Jariera byl posunut na třetí pozici. Už během sobotních testů se zdálo, že se štěstí nejspíše otočí na Huntovu stranu. Angličan měl totiž měl technické problémy a kdyby ten den netestoval, určitě by tyto problémy způsobily jeho další odstoupení z velké ceny.

Tým však dokázal pro závod na okruhu Zandvoort Hesketh-308B připravit a Hunt za deště mohl do závodu odstartovat. Během několika kol se podmínky začaly zlepšovat a postupně všichni jezdci přešli na suché pneumatiky. Po těchto zastávkách se na první místě objevil James Hunt následovaný Niki Laudou. Oba dva v minimální rozdílu závodili po celý podnik. Nakonec Brit dokázal první místo uhájit, ale Lauda skončil druhý jen s rozdílem jedné vteřiny. Není tedy pochyb o tom, že Brit si své první vítězství zasloužil, když dokázal s horším Heskethem odolat velkému tlaku Ferrari Nikiho Laudy.

Po tomto vítězství dokázal James Hunt ještě během sezony 1975 celkem dvakrát vystoupat na stupně vítězů. Po skončení sezony však tým Hesketh zanikl a Hunt se přesunul do McLarenu, kde hned následující rok slavil svůj první a jediný mistrovský titul.

Diskuse k článku

Napsat komentář